AKP’NİN VAN ADAYINA KENDİ AİLESİNDEN TEPKİ: SENDE ONUR YOK!

AKP’NİN VAN ADAYINA KENDİ AİLESİNDEN TEPKİ: SENDE ONUR YOK!
Yayınlama: 03.04.2024

Wan’da DEM Partili Abdullah Zeydan’ın yerine mazbata verilmesine karar verilen AKP’li Abdulahat Arvas’a bir tepki de ailesinden geldi. Mehmet Sacit Arvasi, “Kürtlerin arasında nasıl dolaşacaksın? Sende onur yok. Varsa yoksa para” dedi.  

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nden (DEM Parti) Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanlığını kazanan Abdullah Zeydan’ın mazbatası verilmedi. İl Seçim Kurulu, seçimleri kaybeden AKP’li aday Abdulahat Arvas’a mazbata verilmesi kararı verdi. Bu duruma tepkiler dünden bu yana sürüyor. 

AKP’li Arvas’a bir tepki de ailesinden geldi. Mehmet Sacit Arvasi, sanal medya hesabı üzerinden yayımladığı videoyla Arvas’a tepki gösterdi. AKP’li Arvas için “Arvasiler’in yüz karası” diyen Arvasi, “Biz 700 yıldan fazladır Kürtlerle birlikte yaşıyoruz. Kürlerin bize saygı gösterdiği kadar kimse saygı göstermedi. Kimse bu kadar fedakarlık yapmadı” dedi.  

‘SENDEN UTANIYORUM’

AKP’li Arvas’ın “kayyım olmak istemiyorum” sözlerini hatırlatan Arvasi, “Bizzat senin avukatın başvuruyor. Sen utanmıyor musun? Kürtlerin yüzüne nasıl bakacaksın? Gerçi onuru olan, arı olan utanılacak bir şey yaptığında insanların yüzüne bakmaz. Ama bu AKP münafıklığı sende bunların hepsini kaldırdı. Kürtlerin bir böcek ve sinek muamelesi görmüş olduğu yerde sen bunlara alet oluyorsun. Sen de şunu söyleyecek bir yürek yok muydu; ‘Ben kayyım olmayacağım. Ben, benim önüme konulmuş olan yalı yalamayacağım.’ Bu kadar mı açsınız? Kürtlerin buna itiraz edeceğini biliyordun. İtiraz ettiği zaman bu adam asker yığacak. Sen Kürtlerin kanının dökülmesi üzerine nasıl sessiz kalırsın. Kürtler buna sessiz kalsalar, Kürtlerin bütün yerlerine kayyım atayacaklar. Bu kadar aşağılık kumpasın içerisinde nasıl yer aldın. Senden utanıyorum. Millet iradesin sahip çıkmak mecburiyetinde. Bu kanın her damlası senin elindedir” diye konuştu. 

Arvasi, devamla şunları söyledi: “Bu alçaklığa alet olmayacaktınız. Kürtlerin arasında nasıl dolaşacaksın? Ama sen dolaşırsın. Sende onur yok. Sen de vicdan yok. Varsa yoksa para ve makam. Yazıklar olsun sana.”