Depremzede için başvuru: ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ni işaret eden tazminat talebi

Depremzede için başvuru: ‘Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi’ni işaret eden tazminat talebi
Yayınlama: 24.04.2023

Depremde vefat eden M.T.nin ailesi “Cumhurbaşkanlığı, alınmayan tedbirlerden doğrudan sorumludur. Tüm yürütme yetkisini tekelinde toplayan cumhurbaşkanının yetki sahibi olup sorumluluk sahibi olmaması düşünülemez” diyeret tazminat talep etti.

Maraş merkezli depremlerin ardından devleti temsil eden idarelerin sorumluluğuna ilişkin yapılan bir başvuruda, cumhurbaşkanlığının tüm yetkileri elinde toplamasına dikkat çekilerek ‘sorumluluk’ vurgusu yapıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre, Hatay’ın İskenderun ilçesinde depremde ölen ve geride dört çocuğunu bırakan M.T.’nin ailesinin avukatı Doğan Erkan, Cumhurbaşkanlığı’nın yanı sıra İçişleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Hazine ve Maliye bakanlıklarına, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne, İskenderun Kaymakamlığı’na ve İskenderun Belediyesi’ne başvurdu. Başvuruda dört kız çocuğu adına maddi ve manevi tazminatların devlet tarafından sağlanmasını istendi. Dilekçede, idari kusurlar sıralanırken, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine işaret edilerek, “Cumhurbaşkanlığı, bu deprem nedeniyle alınmayan tedbirlerden doğrudan sorumludur” denildi.

‘MÜCBİR NEDEN DEĞİL’

M.T.’nin bulunduğu enkazda ilk 36 saat hiç arama kurtarma faaliyeti yapılmadığı, cenazeye 5 gün sonra ulaşılabildiği aktarılan dilekçede, arama kurtarma faaliyetlerinde “hizmetin geç işlemesi ve hizmetin kötü işlemesi” niteliğinde idari kusur bulunduğu belirtildi.

2018’de Türkiye Deprem Haritası’nın yayınlandığı, bu nedenle depremin geleceğinin bilindiği vurgulanan dilekçede, “Bir olayın mücbir sebep sayılabilmesi için önceden tahmin edilmesinin imkansız olması şart. Deprem kuşağında yer alan, devamlı depremlerin olduğu bir bölgede deprem, mücbir sebep olarak nitelendirilmemeli” denildi. Yasa gereği zarar görmesi muhtemel yerlerde tedbir alma yükümlülüğünün devlete ve temsil eden idarelere ait olduğuna işaret edilen dilekçede, buna karşın ifası zorunlu işlem ve eylemlerin yerine getirilmediği kaydedildi.

‘TEKELİNDE TOPLADI’

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine de dikkat çekilen dilekçede, “Cumhurbaşkanlığı, bu deprem nedeniyle alınmayan tedbirlerden doğrudan sorumludur. Tüm yürütme yetkisini tekelinde toplayan cumhurbaşkanının yetki sahibi olup sorumluluk sahibi olmaması düşünülemez” ifadeleri kullanıldı. İdarelerin, imar affı nedeniyle de doğrudan sorumlu olduğu aktarıldı.