Direniş sonuç verdi, Abdullah Zeydan’a mazbata geri verildi

Direniş sonuç verdi, Abdullah Zeydan’a mazbata geri verildi
Yayınlama: 03.04.2024

YSK, AKP’li adaya verilen mazbatayı tekrar seçilen  DEM Parti Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a verilmesine karar verdi. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), AKP’li adaya verilen mazbatayı tekrar seçilen DEM Parti Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Abdullah Zeydan’a iade edilmesine karar verdi. Wan İl Seçim Kurulu’nun mazbatayı AKP’li adaya vermesine karşı DEM Parti, YSK’ye itirazda bulundu. İtirazı bugün gündemine alan YSK, mazbatanın Zeydan’a iade dilmesi yönünde karar veredi. 

DEM PARTİ’DEN AÇIKLAMA

Karara dair dair DEM Parti, sanal medya hesabından, “Kürt halkının, dostlarımızın ve demokratik kamuoyunun direnişi sonucunda Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanımız Abdullah Zeydan’a mazbatasının verilmesine karar verilmiştir. Her Bijî Berxwedana Gelê Kurd” paylaşımında bulundu. 

DEM Parti Eş Genel Başkanı Tuncer Bakırhan da sanal medya hesabından,  “Bijî gele me, bijî tekoşîna Wane… Olması gereken oldu ve Van halkının iradesi hayat buldu. Hayırlı olsun” dedi. 

ZEYDAN: HALKIMIZIN ÖNÜNDE SAYGIYLA EĞİLİYORUM

Abdullah Zeydan da karara ilişkin, “Hakkımız olan mazbata geri verildi. Halkımızın bu sahiplenmesi ve iradesini selamlıyoruz. Halkamızın bu dik duruşu ve mücadelesinin önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.