Diyanet İşleri Başkanı hakkında suç duyurusu

Diyanet İşleri Başkanı hakkında suç duyurusu
Yayınlama: 25.04.2020

İHD Ankara Şubesi, Diyanet İşleri Başkanı Erbaş’ın tüm kötülük ve hastalıkların eşcinsellikten kaynaklandığını öne sürdüğü hutbesi ile ilgili suç duyurusunda bulunduğunu açıkladı.


İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi, dünki cuma hutbesinde LGBTİ’lere yönelik nefret söyleminde bulunan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.

İHD Ankara Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Nefret suçlarını, ayrımcılığı, toplumsal cinsiyet eşitsizliğini önlemek devletin görevidir. Açıkça suç işleyen Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında suç duyurusunda bulunuyor ve Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden alınarak hakkında soruşturma başlatılması için gerekli tüm kurumları görevini yapmaya çağırıyoruz” denildi. Açıklamada, suç duyurusunun takipçisi olunacağının altı çizildi.

5 Temmuz 2019’da okunan hutbede de eşcinseller için “yaradılışa aykırı bir sapkınlık” denilerek yine nefret suçu işlendiği hatırlatılan açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ülke genelinde bütün camilerde eş zamanlı okunan hutbelerde, ‘Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim’ çağrısıyla, LGBTİ’lere yönelik şiddet eylemlerinin yolu açıldı. Diyanet bu suçu ilk kez işlemiyor. 5 Temmuz 2019 tarihinde okunan hutbede de yine ayrımcılık yapıldı ve nefret suçu işlendi. Cinsel yönelim ve cinsel kimliğe yönelik saldırıların tek sorumlusu Diyanet değildir. İki yıldan uzun süredir gerekçesiz biçimde tüm LGBTİ eylem/etkinliklerini süresiz olarak yasaklayan, Diyanetin açıklamalarına karşı yasal işlem başlatmayarak desteklediğini gösteren hükümet, eşcinsellere karşı işlenen nefret suçlarının sorumlusudur.”

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 24 Nisan’da merkezi Cuma hutbesinde LGBTİ+’lar, eşcinseller ve HIV’le yaşayanları hedef göstermişti. Erbaş şunları söylemişti: “Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.