Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda 9 tutuklunun salgına yakalandığı belirtilirken, MED TUHAD-FED, yetkilileri sorumluluk almaya çağırdı.  

Elazığ 2 Nolu Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu Salih İlmin, Zeynel Akşahin, Adnan Çakı, Salih Erdem,  Şakir Kandemir, Murat Sevinç, Ahmet Tekin,  Abdulhekim Güze ve Murat Mengüç’ün koranavirüse (Kovid-19) yakalandığı belirtildi.

Tutuklu yakınları, cezaevinde olup bitenlere ilişkin Med Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuki ve Dayanışma Dernekleri Federasyonu’na  (MED TUHAD-FED) başvurdu.  Ailelerin başvuruları ardından MED TUHAD-FED yetkilileri, 9 tutuklunun Kovid-19 testinin pozitifi çıktığını belirterek, başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm kurumları sorumluluk almaya davet etti.  Cezaevinde yapılan Kovid-19 testleri sonrasında 9 tutuklunun testlerinin pozitif çıktığı ve tutukluların dış temas yaşamadığını bilgisini veren MED TUHAD-FED yetkilileri, salgını infaz koruma memurları tarafından yayıldığını dile getirdi.  

‘TEDBİRLER TUTUKLULARA YÖNELİK DEĞİLDİR’ 

 Cezaevinde tedbirlerin yetersiz olduğu ve salgının gardiyanların koğuşlarda arama yapıldıktan sonra yayıldığı ifade eden MED TUHAD-FED yetkilileri, “Testi pozitif çıkan dokuz tutsak yaklaşık bir haftadır karantinadalar. Yine testi pozitif çıkanlar ile birlikte kalan bazı tutsakların da karantina kaldığı belirtilmiştir. Ancak testleri negatif çıkmıştır. Alınan tedbirler tutsaklara yönelik değil sadece memurlara yöneliktir. Testi pozitif çıkan tutsaklara uygulanan tedavi hakkında bilgileri yok. Tutsaklar kaygılı ve tehlike durumu söz konusudur. Telefon odaları ve görüş yerlerinin hepsinin ortak olması hususuyla ciddi bir tedbirsizlik söz konusudur” dedi. MED TUHAD-FED yetkilileri, başta Adalet Bakanlığı olmak üzere tüm kurumları sorumluluğa çağırdı. 

%d blogcu bunu beğendi: