Foça’da tonlarca gaz gökyüzüne salındı

Foça’da tonlarca gaz gökyüzüne salındı
Yayınlama: 14.06.2023

İZMİR – Foça Tarih Doğa Talanına Hayır Platformu, ilçede tonlarca gazın gökyüzüne salındığını belirterek, şirketlerin gözünde hiçbir canlının değeri olmadığını söyledi. 

Foça Tarih Doğa Talanına Hayır Platformu, Çakmaklı Gaz Depolama ve Yeniden Gazlaşma Terminali’nde yaşanan gaz salınımına ilişkin Etki Liman Doğalgaz Dönüşüm tesisi önünde basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi platform sözcüleri, tesis müdürü ile görüşüldü. Yapılan görüşmede tesis müdürü, halkı paniğe sürükleyen gaz salınımın olağan bakım olduğunu savunarak, bu konuda halka bilgi vermedikleri için özür diledi.

FOÇA SANAYİ İLÇESİ

Görüşme sonrası yapılan açıklamada, “Zehirlenmek istemiyoruz” dövizleri taşındı. Platform adına açıklama yapan Özgür Küçültüylü, Foça ilçesinin sanayi kuruluşlarını barındırdığını, Türkiye’de çevre kirliliğini en yoğun yaşayan Aliağa ilçesine komşu olduğunu vurguladı. 

TONLARCA GAZ GÖKYÜZÜNE SALINDI

Aliağa’daki zehirli hava, özellikle kuzey rüzgarlarının etkisiyle ilçeye taşındığını dile getiren Küçültüylü, gaz salınımına ilişkin şu bilgileri paylaştı: “11 Haziran akşam saatlerinde Etki Liman’ın LNG tesisinde yapılan işlem, bölge halkının paniğe düşürerek tedirginlik yaşanmasına neden oldu. Limanın yukarısındaki iletim hattından on metrelerce yukarıya çıkan doğalgazın gürültüsü yüzünden Gencelli, Çakmaklı, Kozbeyli, Yeniköy ve Yeni Foça’da yaşayanlar panik halinde sokağa çıkıp sesin nereden geldiğini anlamak için ilk olarak Aliağa yönüne baktılar. Aliağa’daki yüzlerce büyük endüstri kuruluşundan bir tanesinin bu işin faili olması burada yaşayan halk açısından hiç de sürpriz değildi. Yıllardır saldıkları zararlı gazlar, yaktıkları kimyasallar, onlardan yayılan pis kokular yetmezmiş gibi gürültü kirliliğine de neden oldular. En ufak bir uyarı yapma ihtiyacı bile duymadan, BOTAŞ ve Etki Liman’ A.Ş. ortaklığında tonlarca gazı büyük bir gürültüyle gökyüzüne saldılar.”  

‘CAN DEĞERİ YOK’

Devasa gemilerle gelen sıvılaştırılmış doğalgazın ne zaman patlayacağı ne zaman bir arıza vereceği ve zehirlenecekleri konusunda endişeli olduklarını söyleyen Küçültüylü, “Bir kez daha anlamış olduk ki burada yaşayan insanlar dahil hiçbir canlının onların gözünde en ufak bir değeri yok. Tesis yöneticileri, burada yaşayan halkı bilgilendirme, uyarma zahmetine bile gerek duymadan, pervasızca yaşanan bu durumun ‘normal’ ve arada bir yaşanabileceğini söylüyor. Bölge halkını, endişeye, paniğe sürükleyerek, ‘Ne oluyor’ diye sokaklara dökmeye; rahatsız etmeye hiç kimsenin, hiçbir şekilde hakkı yok. Havamızı, suyumuzu, yaşam alanlarımızı kirlettikleri yetmezmiş gibi bir de psikolojimiz ile oynuyorlar. Gürültüyü duyan hayvanlar korkudan bir yerlere saklanmaya çalıştı. Vatandaşlar, ağrı kesici ve sinir hapları alarak sakinleşmeye çalışırken, yakında yaşayanlar patlama ihtimaline karşı daha uzak yerlere gitmek zorunda kaldı. Tesis çalışanlarının gürültüden dolayı profesyonel kulaklıklarla zoraki orada durmaya çalıştığı bir günü bir daha hiçbirimize yaşamak istemiyoruz. Enka, Kolin, BOTAŞ, Etki liman ve diğerleri bu işten kim sorumluysa bizi can kulağıyla dinleyin; Bölge halkı olarak uygulamalarınıza sessiz kalmayacağız! Yaşanan bu olayın bir daha tekrar yaşanmaması için yargı yoluna gideceğiz” diye konuştu.