Galatasaray’daki abluka birçok kentte protesto edildi

Galatasaray’daki abluka birçok kentte protesto edildi
Yayınlama: 29.07.2023

 – Cumartesi Anneleri’nin her hafta darp edilerek gözaltına alınmasına karşı birçok kentte yapılan açıklamalarda, “Galatasaray Meydanı’ndaki abluka sona erene kadar mücadeleye devam edeceğiz” mesajı verildi. 

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda açıklama yapmak isteyen Cumartesi Anneleri/İnsanları’nın her hafta polis tarafından engellenip, darp edilerek gözaltına alınmasına ilişkin birçok kentte açıklama yapıldı. Yapılan açıklamalarda Galatasaray Meydanı’ndaki abluka sona erene kadar mücadele sözü verildi. 

MARDİN

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi, Cumartesi Anneleri /İnsanları’nın Galatasaray Meydanı’na çıkmasının engellenmesine karşı açıklama yaptı. “Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın” pankartının açıldığı eyleme insan hakları savunucularının yanı sıra Yeşil Sol Parti Mêrdîn Milletvekili Kamuran Tanhan da katıldı. Açıklamayı İHD Mêrdîn Şube Sekreteri Aziz Türk yaptı. 

Galatasaray Meydanı’nın 4 yıldır TOMA’lar, ağır silahlı polisler, çelik ve beton bariyerler ile kapatıldığını kaydeden Türk, kayıp yakınlarının kayıplarını bulma taleplerine gözaltı ve engellemelerle cevap verildiğine dikkat çekti. Cumartesi Anneleri ve İnsanlarının engellenmesinin uluslararası hukuka ve Anayasa Mahkemesi kararlarına aykırı olduğunun defalarca ortaya konulduğunu kaydeden Türk, Anayasa Mahkemesi kararını hatırlatarak, “Buna rağmen Cumartesi İnsanları ve kayıp yakınlarına dönük zulüm devam ediyor. Galatasaray Meydanı ısrarla esaret altında tutuluyor, taleplerini dile getirmek isteyenler gözaltına alınıyor” dedi. 

Anayasa Mahkemesi kararının uygulanması gerektiğinin altını çizen Türk, “Galatasaray Meydanı’ndaki ablukayı kabul etmediğimizi bildirmek istiyoruz. Galatasaray Meydanı’ndaki ablukanın kaldırılması, kayıplarımızın bulunması, faillerinin cezalandırılması için, mevcut adaletsizliğe karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Cumartesi Anneleri’nin mücadelesinde yanlarında olacak, Galatasaray Meydanı’ndaki abluka sona erene kadar mücadele edeceğiz” diye belirtti.

DERSİM 

İHD Dersim Şubesi’nin, Seyit Rıza Meydanı’nda yapmak istediği açıklama bir kez daha engellendi. Polislerin engellemesine tepki gösteren yurttaşlar, “Galatasaray Meydanı’nı kapatanlar Seyit Rıza Meydanı’nı da kapatmak istiyorlar” derken, “Baskılar bizi yıldırmaz” sloganları attı. Polisler açıklamaya izin vermeyerek İHD Dersim Şube Eşbaşkanları Songül Gülbahar, Gürbüz Solmaz, MEP Dersim İl Başkanı Ergin Tekin, Gazete Patika Muhabiri Hıdır Yıldız, Erhan Çıta, Yaşar Sezgin, Cevahir Fındık ve HDP İl yöneticisi Erdal Çelik’i darp ederek gözaltına aldı. 

Gözaltına alınanalar emniyet müdürlüğüne götürüldü. 

BİRÇOK KENTTE AÇIKLAMA YAPILDI

Adana ve Van’da İHD Şubesi, Mersin’de ise İHD, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD), Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Mersin Demokrat Avukatlar Grubu (DAG), yaptıkları açıklamalarla Cumartesi Annelerine destek verdi.