28 yıl önce katledilen Özalp’in failleri soruldu

28 yıl önce katledilen Özalp’in failleri soruldu
Yayınlama: 29.07.2023

AMED – İHD ve kayıp yakınları, 28 yıl önce gözaltına alındıktan sonra cenazesi bir torba içinde köyüne bırakılan Cavit Özalp’in faillerini sordu. 

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve kayıp yakınları,  “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eylemlerinin 755’inci haftasında Amed’in Rezan (Bağlar) ilçesi Koşuyolu Parkı’nda Yaşam Hakkı Anıtı önünde açıklama yaptı. 

Açıklamada katledilen ve kaybettirilenlerin fotoğraflarının bulunduğu pankart açıldı. Açıklama öncesi kısa bir konuşma yapan İHD Amed Şube Sekreteri Yakup Güven, çocuklarını arayan birçok annenin bu mücadelede yaşamını yitirdiğini ifade ederek, devletin sorumluluklarını yerine getirmediğini söyledi. 

Ardından konuşan Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu üyesi Yılmaz Güneş ise, İstanbul Galatasaray Meydanı’nda her hafta gözaltına alınan Cumartesi Anneleri/ İnsanları’na dikkat çekerek, “AKP, MHP iktidarı anneler üzerinden kirli faşizmini yürütüyor. Bir kaç saat sonra yine annelerimizi gözaltına alacaklar, bu saldırıları kınıyoruz. Elinizi annelerimizin üzerinden çekin” dedi.

Daha sonra İHD Amed Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Jiyan Ormanlı, Amed’te 28 yıl önce katledilen Cavit Özalp’in hikayesini okudu.

‘CENAZESİ TORBALARA KONULDU’

Ormanlı Özalp’in hikâyesini şöyle aktardı: “Amed’te 24 Ağustos 1995’te Cavit Özalp, Akyıl Otomotiv önünde otururken sivil bir kişi yaklaşıp kimlik istedi. O kişi kimliği kontrol ettikten sonra Cavit’i gözaltına alıp kırmızı bir arabayla Bismil Jandarma Komutanlığı’na götürdü. Karakolda Cavit’te işkence yapıldı. Cavit gözaltına alınmadan üç gün önce oğlu Hecî Özalp, Bismil Tren İstasyonu’nda gözaltına alınıyor ve Bismil Jandarma Komutanlığı’na götürülüyor. Hecî gözaltındayken babasıyla ilgili sorular sorularak babası hakkında bilgi alınmaya çalışıldı. Cavit gözaltındayken oğlu Hecî’yi görür ve oğlunun üç gün önce gözaltına alındığını anlar. Hecî Özalp, 26 Ağustos 1995’te serbest bırakılırken aynı gün içerisinde Jandarma Cavit’in cenazesini iki torbaya koyarak Kemberlıya köyüne bırakır. 

AJANLIK DAYATILDI 

Askerler, Cavit’in akıbetini soranlara ‘Cavit bize yer gösterirken mayına basıp hayatını kaybetti’ der. Köylülerin söylemlerine göre Cavit’in vücudunda sadece bir ayağı dışında hiçbir uzuvu bulunamamıştır. Cavit’in ailesinin söylemlerine göre üç ay boyunca Bismil Jandarma Komutanlığı’nda Cavit’te ajanlık teklifi yapılmıştır ancak Cavit reddetmiştir. Özalp ailesi tüm hukuki yollara başvurmuştur ancak hiçbir sonuca ulaşamamıştır. Bunun üzerine aile, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM)  başvurmuştur. AİHM, Türkiye’yi mahkûm etmiştir.”

Özalp’ın hikayenin ardından yapılan oturma eylemiyle açıklama sona erdi.