Grup Yorum: El ele verip İbrahim’i yaşatalım

Grup Yorum: El ele verip İbrahim’i yaşatalım
Yayınlama: 25.04.2020

Grup Yorum üyeleri, 313 gündür ölüm orucunda olan arkadaşları İbrahim Gökçek için “Gelin el ele verelim ve İbrahim’i yaşatalım.

Hiç kimse O’nu yaşatamamanın utancı altında ezilmesin” çağrısı yaptı.

Helin Bölek’in ardından Mustafa Koçak’ın da girdiği ölüm orucunda hayatını kaybetmesi üzerine Grup Yorum üyeleri, yaptıkları açıklama ile ölüm orucundaki üyeleri İbrahim Gökçek’in durumuna dikkat çekti. Sarıyer’de bulunan Direniş Evi’nde yapılan açıklamaya İbrahim Gökçek ile babası Ahmet Gökçek de katıldı.

Açıklamayı okuyan Grup Yorum üyelerinden Bahar Kurt, Helin Bölek’ten sonra Mustafa Koçak’ın da hayatını kaybettiğini ifade ederken, İbrahim Gökçek ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) avukatlarının hala ölüm orucunda olduğunu hatırlattı. İbrahim Gökçek’in 313 gündür açlıkla direndiğini belirten Kurt, “Yaşarken çağrılarımıza kulak vermeyenler ölünce haberimizi yapıyorlar. Biz kimsenin ölüm haberleri yapmasını istemiyoruz. Yaşatmak için ne gerekiyorsa onun yapılmasını istiyoruz” dedi.

‘ADALET HALKLARIN TALEBİDİR’

“Adaletsizliğe uğrayan sadece biz miyiz? Adalete aç olan sadece biz miyiz?” diye soran Kurt, şöyle devam etti: “Aç bir bebek annesinin memesine saldırır. Biz de adalete olan açlığımızı doyurmak için ölüm orucu direnişimizle taarruz ediyoruz. Sütsüz kalan bebek ölürse, adaletsiz kalan insan da kurur gider. Adalet bugün tüm Türkiye halklarının talebidir. Daha ne kadar susacaksınız? Toprağa düşen bir halk sanatçısı, ‘onurumdan vazgeçmem’ diyen bir halk çocuğu, gelecek kuşaklara nefes aldıran filizler olacak. Siz bu tarihin neresinde olacaksınız?”

Kurt, hiçbir hakkın kolay yoldan kazanılmadığını da vurguladı. Kurt, “Bunun kolay bir yolu olsaydı, yaşamayı çok seven insanlar, ucunda ölüm olan bir eylemi tercih etmezdi. Helin; ‘Ben uçucam’ dedi ve birkaç saat sonra şehit düştü. Mustafa; ‘Nefes alamıyorum, çok zamanım yok’ dedi ve aynı günün gecesinde şehit düştü” ifadelerini kullandı.

‘İBRAHİM’İN ÇOK ZAMANI YOK’

İki insanı toprağa verdiklerini ve artık bir seçim vakti olduğunu söyleyen Kurt, “Kimin safında olacağız, nasıl anılacağız? Çocuklarımızın yüzüne gönül rahatlığıyla mı bakacağız, yoksa susarak suç ortağı olmaya devam mı edeceğiz? İbrahim’in çok zamanı yok. Gelin el ele verelim ve İbrahim’i yaşatalım. Hiç kimse O’nu yaşatamamanın utancı altında ezilmesin. İbrahim yaşamak istiyor. Yaşamak hak, yaşatmak görevdir” dedi.

BABASI: İBRAHİM YAŞAMAK İSTİYOR

Ardından söz alan İbrahim Gökçek’in babası Ahmet Gökçek ise, adaletsizliğe karşı mücadele eden oğlunun ve arkadaşlarının yanında olduğunu ifade etti. Adaletin sağlanmasını isteyen baba Gökçek, “Adalet, insan yaşamında su gibi gerekli şeylerdendir. İbrahim yaşamak istiyor. Hiçbir zaman ölmeyi düşünmemişti. Ölmek için ölüm orucuna başlamadı. Taleplerinin yerine getirilmesini istiyor. Taleplerinin karşılanması için daha çok çaba sarf etmeliyiz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.