Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği eşbaşkanlığına DEM Partili eşbaşkanları seçildi

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği eşbaşkanlığına DEM Partili eşbaşkanları seçildi
Yayınlama: 02.06.2024

AMED – DEM Partili Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal ile Rezan Belediye Eşbaşkanı Siraç Çelik,  Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği eşbaşkanlığına seçildi. 

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Belediyeler Birliği (GABB), 2024 Yılı Olağanüstü Meclis Toplantısı’nı Amed Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdi. Çok sayıda partiden belediye eşbaşkanı ve başkanı toplantıya katıldı. Birlik Başkanlığı, Birlik Meclis 1. ve 2. Başkan vekilleri, Birlik Encümeni, Plan Bütçe Komisyonu üyeleri ve Denetim Komisyonu üyelerinin belirlenmesi amacıyla seçimler yapıldı.

Birlik üyeliğinden ayrılan belediyelerin üye belediyeler listesinden çıkarılmasına karar verildi. Yine Birlik üyeliği için kendi meclislerinde karar alan belediyelerin üyeliğe kabulü karara bağlandı.  

Wan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Neslihan Şedal ile Rezan (Bağlar) Belediyesi Eşbaşkanı Siraç Çelik, oy birliğiyle GABB Eşbaşkanı seçildi. GABB Birlik Meclisi Başkanlık Divanı 1. Başkanvekilliğine Wan Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Neslihan Şedal ve 2. Başkanvekilliğine ise Sêrt Belediye Eşbaşkanı Sofya Alağaş seçildi. Birlik Encümen üyeliklerine de Neslihan Şedal, Mêrdîn Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Devrim Demir, Dêrsim Belediye Eşbaşkanı Birsen Orhan, DEM Parti Êlih Belediyesi Meclis Üyesi Yunus Bağış, CHP’li Heskif (Hasankeyf)  Belediye Başkanı Hamit Tutuş, AKP’li Hezro (Hazro) Belediye Başkanı Fuat Mehmetoğlu ve YRP’li Qubin (Beşiri) Belediye Başkanı Alpaslan Karabulut seçildi.

Çelik, kapanışta yaptığı konuşmada yerel yönetimlerin önemine dikkat çekerek, birlik üyelerine teşekkür etti.