HDP Eş Genel Başkanı Sancar: AKP-MHP iktidarından bu ülkenin kurtulacağı tarihi ana sayılı günler kaldı

HDP Eş Genel Başkanı Sancar: AKP-MHP iktidarından bu ülkenin kurtulacağı tarihi ana sayılı günler kaldı
Yayınlama: 28.03.2023

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partisinin grup toplantısında konuştu. Sancar:, “AKP-MHP iktidarından bu ülkenin kurtulacağı tarihi ana sayılı günler kaldı” dedi.

Partisinin Meclis grup toplantısında konuşan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “Halka yoksulluğu, sefaleti, katlanılması zor bir yaşamı reva gören AKP-MHP iktidarından bu ülkenin kurtulacağı tarihi ana sayılı günler kaldı” ifadelerini kullandı.

’14 MAYIS’TA TÜM SANDIKLARI YEŞİLE BOYAYACAĞIZ’

Cumhur İttifakı için “Tarihimizin en karanlık, en tehlikeli ittifakı oluşmuş durumda” nitelemesini kullanan Sancar, kendileri için parlamento seçimlerinin de çok önemli olduğunu söyleyerek “Değişim yolu ve adresi bu seçimlerde Yeşil Sol’dur. İnanıyoruz ki 14 Mayıs’ta tüm seçim sandıklarını yeşile boyayacağız. Mayıs’ın baharıyla Yeşil Sol’un baharı sandıklarda buluşacaktır” dedi.

Sancar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Az kaldı. Halka yoksulluğu, sefaleti, katlanılması zor bir yaşamı reva gören AKP-MHP iktidarından bu ülkenin kurtulacağı tarihi ana sayılı günler kaldı.”

‘AYDINLIK GÜNLER İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI’

“Kendi menfaatinden ve koltuğundan başka hiçbir şey düşünmeyen, halkı büyük buhranla, depremin yıkımı ve enkazıyla baş başa bırakan AKP-MHP saltanıtının son bulacağı aydınlık günler için geri sayım başladı.”

‘TARİHİMİZİN EN KARANLIK, EN TEHLİKELİ İTTİFAKI OLUŞMUŞ DURUMDA’

“Bu iktidar bloğu varlığını devam ettirmek için her yola başvuruyor, tarihimizin en karanlık, en tehlikeli ittifakı oluşmuş durumda.”

“Bu dönem büyük değişimin eşiğinde olduğumuz bir dönemdir. Biz biliyoruz ki toplumsal ve siyasal mücadele sadece parlamentodan ibaret değildir. Ama ortaya koyduğumuz güçlü mücadelenin parlamentoya yansıması da çok önemlidir. Dolayısıyla riske girmedik. Bu zorba, bu kumpasçı iktidarın inisiyatifine de kaderimizi terk etmedik. Yeşil Sol Parti ile seçime giriyoruz.”

“Bu tedbirler, bu kararlılık, bu sağ duyu ve sorumluluk işte bu iktidara dert olsun.Bu iktidar bundan ders almaz biliyoruz. En büyük dersi sandıkta vereceğiz. Biz onların hileleriyle de, oyunlarıyla da baş etmeyi öğrendik, bu da onlara büyük dert olsun.”

‘MAYIS’IN BAHARIYLA YEŞİL SOL’UN BAHARI SANDIKLARDA BULUŞACAKTIR’

“Yolumuz üçüncü yoldur. Yolumuz şimdi yeşilin ve solun yoludur. Değişim yolu ve adresi bu seçimlerde Yeşil Sol’dur. İnanıyoruz ki 14 Mayıs’ta tüm seçim sandıklarını yeşile boyayacağız. Mayıs’ın baharıyla Yeşil Sol’un baharı sandıklarda buluşacaktır.”

“Israrla sorunlarımızın çözüm yolu demokratik siyasettir diyoruz. Bu açıdan palamentonun önümüzdeki dönem hayati bir önem taşıyacağını da görüyoruz. Bu nedenle palamento seçimlerine çok büyük önem veriyoruz.”

“Zülme karşı buradayız, birlikte değiştireceğiz. Yıkıma ve talana karşı yeniden inşa için buradayız, birlikte değiştireceğiz. Kadınların mücadelesiyle buradayız birlikte değiştireceğiz. Söz veriyoruz hep birlikte değiştireceğiz.”

“Zalimlere kaybettireceğiz, mazlumlara kazandıracağız. Yeşil Sol kazanacak, ittifaklarımızla birklikte kazanacağız. Tüm Türkiye halklarına kazandıracağız.”