HDP önünde bekletilen Begdaş cinayet zanlısı çıktı

HDP önünde bekletilen Begdaş cinayet zanlısı çıktı
Yayınlama: 06.01.2024

HDP Amed İl Örgütü binası önünde İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla bekletilenler arasında yer alan ve provokatif girişimleri ile gündeme gelen Celil Begdaş’ın “kasten adam öldürme” suçundan cezası olduğu ve polislerin gözetiminde “firar ettiği” ortaya çıktı. 

Amed’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) il binası önünde çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla bekletilen grubun öncülüğünü yapan, provokatif hareketleri ve saldırgan tavrıyla gündem olan Celil Begdaş hakkında “kasten adam öldürme” suçundan kesinleşmiş 45 yıl hapis cezası olduğu ortaya çıktı.

Sözcü’de yer alan habere göre; gözaltına alınan Begdaş’ın adliyeden firar etmesi üzerine soruşturma başlatıldı. HDP il binası önünde otururken polis ve askerlerin tayin işleri, işsiz kişilerin işe yerleştirilmeleri gibi konularda eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu doğrudan cep telefonundan arayarak destek istemesiyle bilinen Begdaş, 4 Mayıs 2023 günü Diyarbakır Adliye’sine gitti. “HDP çocukları dağa kaçırıyor” diye suç duyurusunda bulunacaktı. Ancak adliyeye girişte polislerin rutin kimlik kontrolüne takıldı. Yanında “can güvenliği olmadığı” gerekçesiyle kendisine tahsis edilen koruma polisi de vardı. GBT kontrolünde Begdaş hakkında “kasten adam öldürme” suçundan İzmir 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen 45 yıl hapis cezası aldığı ortaya çıktı. Üstelik ceza Yargıtay 1. Ceza Dairesi tarafından onanmıştı. 

17 SUÇ KAYDI VAR

 “Kasten yaralama, tehdit, hakaret, yağma” gibi 17 ayrı suç kaydı olan Begdaş, işlemleri yapılmak üzere infaz savcılığına sevk edildi. Savcı tutuklama müzekkeresi düzenleyip cezaevine teslim edilmesini istedi. Bu sırada tuvalete gideceğini söyleyen Begdaş, iddiaya göre Süleyman Soylu’yu arayıp FETÖ’cülerin kendisine tuzak kurduğunu belirterek, yardım istedi. 

POLİS GÖZETİMİNDE ‘FİRAR’ 

İki polis “Onu cezaevine götüreceğiz” diyerek, adliye binasından çıkardı. Cezaevi’ne götürülen Begdaş iddialara göre “firar” etti. İki polis ifadelerinde yolda araçlarının bozulduğunu, arıza için araçtan indikleri sırada Begdaş’ın da arka kapıyı açarak araçtan atladığını, hava karanlık olduğu için “dur” ihtarında bulunmalarına rağmen ara sokaklara kaçarak, izini kaybettirdiğini anlattı.

POLİSLERE TAKİPSİZLİK

Haklarında soruşturma açılan iki polise takipsizlik kararı verildi. Celil Begdaş hakkında ise firar suçundan asliye ceza mahkemesinde dava açıldı, hakkında ikinci kez yakalama kararı çıkarıldı. 

CELİL BEGDAŞ HAKKINDA 

2019’da oğlu Yusuf Begdaş’ın HDP il binasının arka kapısından gelin arabası olarak süslenmiş bir minibüsle kaçırıldığını iddia eden Celil Begdaş, “ölüm orucuna başlayacağım” diyerek HDP Amed İl Örgütü binası önünde bekletilen gruba katıldı. 

HDP il binası önünde İçişleri Bakanlığı’nın talimatıyla bekletilen ailelerin öncülüğünü yapan Begdaş, birçok kez partililere saldırı girişiminde bulundu. Begdaş’ın şikayeti üzerine HDP Amed İl Basın Danışmanı Vedat Dağ 22 Temmuz 2020’de, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Silvan ilçe yöneticisi İhsan Çapan 23 Kasım’da 2020’de gözaltına alındı. Parti binasına giren partililer, milletvekillerine yönelik saldırıları yanı sıra Begdaş, gazetecilere de saldırarak provakatif girişimleriyle birçok kez basına yansıdı. 

AKP’Lİ BELEDİYEDE İŞE ALINDI

Yer yer oğlunun HDP binası içinden tünel kazılarak kaçırıldığını belirterek absürd açıklamalarda bulunan ve bu açıklamaları ana akım medyada manşet olarak verilen Begdaş, parti binası önünde beklemeye başladığı günden kısa bir süre sonra Yüksek Seçim Kurulu’nun AKP’ye verdiği Bağlar Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak işe alındı. 

SOYLU İLE FOTOĞRAF 

Begdaş, 2022’de HDP Genel Merkezi önünde de provokasyon girişimlerinde bulunmaya çalıştı. Begdaş’ın eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile ilişkileri de bilinmesi yanı sıra 7 Mayıs 2022’de Soylu’yla birlikte çekilmiş fotoğrafları sanal medyada paylaşıldı.