HDP’den AA’nın haberine suç duyurusu

HDP’den AA’nın haberine suç duyurusu
Yayınlama: 20.04.2020

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Anadolu Ajansı’nın “Erken yaşta evlenen kadın eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor” başlıklı haberi hakkında suç duyurusunda bulunarak, kamu davası açılmasını talep etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu, Anadolu Ajansı’nın (AA) 16 Nisan’da servis ettiği “Erken yaşta evlenen kadın eşinin cezaevinden çıkacağı günü bekliyor” başlıklı haberi hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

HDP Basın Bürosu tarafından konuyla ilgili paylaşılan açıklamada, ulusal ve uluslararası mevzuata dikkat çekilen suç duyurusunda, AA tarafından yayımlanan haberin içeriği ve dilinin “çocuğun cinsel istismarını normalleştirmeye” dönük olduğu vurgulandı.

Suç duyurusu içeriğinde, “14 yaşındaki bir çocuğun evlendirilmesi suçtur ve çocuğun cinsel istismarı olarak kabul edilmektedir” denildi. Suç duyurusunda, “Çocuk yaşta evlilikler, çocuğa karşı duygusal ve fiziksel kötü muamele olarak değerlendirilmelidir. Bu evlilikler ‘erken evlilikler’, ‘çocuk gelinler’, ‘çocuk evlilikler’, ‘erken yaşta evlenen kadın’ gibi farklı deyimlerle ifade edilemez. Ruhsal ve fiziksel gelişimini tamamlamadan yapılan bu evliliklerin büyük çoğunluğu çocuğun bilinçli rızası dışında yapılması dolayısıyla da ‘erken ve zorla yapılan evlilikler’ olarak da tanımlanmaktadır” denildi.

İSTİSMARA SEVK VAR

Haberin kız çocuklarına yönelik, cinsiyet kalıp yargılarını pekiştiren ve onların eğitimlerine engel olan, sağlıklarını tehlikeye atan ve onları şiddet ve yoksulluk riskine maruz bırakan toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin bir yansıması olduğu vurgulanan dilekçede, şu ifadeler yer aldı: “Çocuk yaşta evliliklerin ortadan kaldırılmasına yönelik çok yönlü çaba gösterilmesi gereken bu coğrafyada, 14 yaşındaki kız çocuğu için ‘kadın’ ifadesini kullanmak ve ‘evliliğini’ meşru göstermek tereddütsüz suçtur ve cezasız kalmaması gerekmektedir. Etik olarak 18 yaşını doldurmayan çocuk evlilikleri için ulusal mevzuatta belirtilen ve benimsenen istisnai halleri kabul etmemekle birlikte; 14 yaşındaki çocuk bu istisnalar dahilinde bile değildir. Toplum düzeyinde olumlu sosyal normların, alışkanlıkların ve kabullerin desteklenmesi gerekirken, Türkiye genelinde yayın yapan Anadolu Ajansı’nın toplumsal cinsiyet ve çocuğun ruh ve beden sağlığı açısından bu denli olumsuz bir ‘evliliği’ destekler mahiyetteki haberi kişileri açıkça istismar suçuna teşvik etmektedir.

DİNİ NİKAH MEŞRULAŞTIRILDI

14 yaşında kız çocuğunun evliliğini, anne babasının rızası olsa dahi tanımayan kanuni düzenlemeler karşısında Anadolu Ajansı’nın tutuklu erkek şahsı “masum koca” olarak benimsemesi ve toplumda bu kabulü yerleştirmeye çalışması tüm yasal düzenlemeleri tanımadığı anlamı taşır. 14 yaşındaki kız çocuğu ile dini nikah kıyan, demokratik hukuk devletinde cezalandırılmalı ve bu cezayı çekmelidir. Bu açıklamalar doğrultusunda çocuğun cinsel istismarı suçunu öven, dini nikahla çocuğun cinsel istismarını evlilik olarak benimsetmeye çalışan, 14 yaşındaki kız çocuğuyla evlenen erkeği masum göstermeye çalışan haber içeriği için sorumluların cezalandırılmasını istemek zorunluluğu hasıl olmuştur.”

‘KAMU DAVASI AÇILMALI’

“İşlenmiş olan bir suçu veya işlemiş olduğu suçtan dolayı bir kişiyi alenen öven kimse, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” şeklinde düzenlenen 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Madde 215’inci maddesi hatırlatılan dilekçede, haberin içeriğini hazırlayan, yayınlayan ve diğer tüm sorumlular hakkında soruşturma başlatılması, şüpheliler hakkında cezalandırılmaları istemiyle iddianame düzenlenerek kamu davası açılmasını talep edildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.