Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü, Petrol-İş Sendikası Konferans Salonu’nda halk toplantısı düzenledi.

Toplantıya, HDP Dış İlişkiler Komisyonu Eşsözcüsü Feleknas Uca, Batman Milletvekilli Mehmet Rüştü Tiryaki, Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, HDP’li yöneticiler ve çok sayıda yurttaş katıldı. Salona, “Tecridi kıracağız, faşizmi yıkacağız”, “Em xwe diparêzin”, “Genç başladık genç başaracağız” yazılı pankartlar asıldı.  

 ‘DAİŞ’İN YAPAMADIĞINI YAPMAYA ÇALIŞANLAR’ 

Halk toplantısında konuşan Uca, Şengal, Mahmur ve Rojava üzerinde devam eden saldırılara dikkati çekerek, “DAİŞ’in Şengal’de yapamadığını yapmaya çalışanlar, orada oluşan iradeyi tanımıyor. Ve topyekûn bir saldırı hali geliştirmiş durumda. Mahmur’da çok uzun bir süre devam eden bir ambargo var. Bu durum kabul edilemez” diye konuştu. Diyarbakır’da gerçekleşen ulusal birlik buluşmasını hatırlatan Uca, Kürtlerin oluşturmak istediği birliğe 101 kişinin gözaltına alınmasıyla cevap verilmek istendiğini söyledi.

  ‘ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ SAĞLAMA ZAMANI’ 

“Sesinizi çıkarmazsanız, partinize sahip çıkmazsanız, değerlerinizi unutursanız size karışmayız mesajı verilmek isteniyor” diyen Uca, verdikleri mücadeleden asla geri adım atmayacaklarını vurguladı. PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerinde devam eden tecride dikkati çeken Uca, Öcalan’ın özgürlüğünü sağlama zamanı geldiğini dile getirdi. Uca, tecridin sona ermesi için birçok ülkede halkların mücadele verdiğini ifade etti. 

 ‘KADINLAR HER ALANDA’

 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü etkinlikleri kapsamında kadınların alanlara çıktığını hatırlatan Uca, “Kadın mücadelesi her alanda kendini gösteriyor. Bunun için kadınlar sürekli devletin hedefindeler. Süreklileşen gözaltılara karşın kadınlar mücadeleyi büyütüyor” dedi.  (MA)