HDP’li Beştaş’tan Barış Çakan açıklaması: Bu soruşturma dosyasından herkes elini çeksin

HDP’li Beştaş’tan Barış Çakan açıklaması: Bu soruşturma dosyasından herkes elini çeksin
Yayınlama: 03.06.2020

HDP’li Meral Danış Beştaş, Barış Çakan’ın öldürülmesiyle ilgili ‘Medya kanallarında, iktidarın bazı birimlerinde mahkemeler kurulmuş, kararlar verilmiş, olayın sebebi açıklanıyor’ dedi.


Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Beştaş, infaz yasasından sonra Meclis’in açılmamasını eleştirerek, pandemi sürecinde fabrikalarda işçilerin, emekçilerin çalıştığı bir süreçte Meclis’in kapalı olmasına itiraz etti. Meclis’in açılır açılmaz bekçilerin yetkilerini genişleten yasa teklifinin getirildiğine dikkat çeken Beştaş, söz konusu teklifin tehlikeli ve toplumun ihtiyaçlarına karşılık vermediğini belirtti.

‘FOTOĞRAFLARI KİM SERVİS ETTİ?’

Bekçilerin yetkilerini arttıran yasayı “şiddet yasası” olarak nitelendiren Beştaş, son dönemlerde artan bekçi ve polis şiddetine değindi. Son bir haftada artan bekçi ve polis şiddetinin kamuoyuna yansıdığını dile getiren Beştaş, “Diyarbakır Bağlar son örnek olması için de onu örnek vermek isterim. M.C.E. gözaltına alındı. Gözaltında işkenceye uğradığını aleni bir şekilde gördük. Şu soruyu sormadan edemiyoruz: Bu fotoğrafları kim servis etti, hangi saikle bu fotoğrafları paylaştı. Diyarbakır Valiliği, Emniyet Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı açıklama yaptı. Bu konuda işkence alenen savunuldu. Süleyman Soylu da buna dair açıklama yaptı, işkencenin arkasında duranlara saldırarak yola devam etti. İşkenceye dair bir söz kurmadı. Öyle bir yere getirdi ki bütün toplum polisin ölümünden mutluymuş gibi korkunç bir algı yaratmayı da ihmal etmedi” diye konuştu.

‘ABSÜRT GEREKÇELER ORTAYA ATILIYOR’

İçişleri Bakanlığı’nın işkence yapanlara karşı gerekenin yapılması için harekete geçmediğini belirten Beştaş, “Bu onların suçlu psikolojisini gösteriyor. Bu fotoğrafta kolluk da İçişleri Bakanlığı da suçüstü yakalanmıştır.  Bütün Türkiye’nin gördüğü fotoğrafı ben de yorumlamak isterim. Onların yaptığı açıklamada ‘Zanlı ağzındaki jiletle polise saldırmaya çalışmış’, zanlının kolları önden değil arkadan kelepçeli kolları arkadan kelepçeli birinin saldırması hayatın olağan akışına aykırı. Bu ifadelerle 90’lı yıllara ait dava dosyalarını hatırlamamak mümkün değil. Bunun ile ilgili yargı kolluk ve idare pratiği var. Ne zaman işkence yapılsa absürt hayatın olağan akışına aykırı gerekçeler sürüldü” dedi. 

‘HİÇ YAŞANMAMAŞI ALGISINI YANSITIYORLAR’

Ankara’da 20 yaşındaki Barış Çakan’ın Kürtçe müzik dinlediği için öldürülmesine ilişkin de konuşan Beştaş, “Çok üzüntülüyüz. Bu ülkede Kürtçe konuştuğu için, Kürt olduğu için, Kürtçe müzik dinlediği için sanki hiç bir vaka yok, tarihimizde böyle bir olay yok gibi bir durum yansıtılıyor. Biz HDP olarak Kürtçe başta olmak üzere bütün dillerin özgürce konuşulmasını savunuyoruz. Şimdi bu noktada biz dillerin özgürlüğü noktasında iken bu konuda iktidar tek dil iddiasından vaz mı geçti? Bunu sormak istiyoruz gelin hep birlikte bunun yanıtını alalım. Eğer bu noktaya geldiyseniz bizim açımızdan hiç bir sorun yok biz bundan mutluluk duyarız ve halkların bir arada yaşamasının gerekçesi olarak görürüz ve arkasında dururuz” diye belirtti. 

‘ÇAKAN’LA İLGİLİ ŞÜPHELERİMİZİ KORUYORUZ’

Hrant Dink Vakfı’na giden tehdit mektuplarını ve Rakel Dink’in tehdit edildiğine ilişkin ciddi bir hassasiyet oluştuğunu hatırlatan Beştaş, şöyle devam etti: “Herkese yönelik bir tehdit var. İşte bu nefret ikliminden çıkmamız gerekiyor. Peki, nedir bu şiddet. Barış Çakan’ın öldürülmesi meselesi nedir? Bunların hiç biri birinden bağımsız değil. Türkiye’de yaşayan 82 milyon yurttaşın dili hangi dil olursa olsun aynı hak ve özgürlüklere sahip değil mi? Hangi diller yasaklı gelin bunu tartışalım. Sanki bunlar yeni açığa çıkmış gibi bir kara propaganda var. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Barış Çakan meselesinde şunu ifade etmek istiyorum. Partimizin genel merkezi adına şu açıklamayı yaptık ve biz bu cinayete ilişkin şüphelerimizi koruyoruz. Bu şüphelerin giderileceği yer kesinlikle medya ve siyaset alanı değildir. Adil yargılamadır. Adil bir yargı ile bu cinayetin sebepleri ve sonuçları ilgili etkileşimleri ortaya çıkarılmalıdır.”

‘İKTİDAR BİRİMLERİNDE MAHKEME KURULMUŞ’

Çakan’ın öldürülmesi olayı ile ilgili medya kanallarında ve iktidarın bazı birimlerinde “mahkemeler” kurulduğunu ifade eden Beştaş, “Bu cinayetten ve soruşturma dosyasından herkes elini çeksin. Birilerine açıklama yaptırılmasın. Bu konuda görevliler savcılar ve kolluktur. Araştırmayı yapacak olan ve tanıkları dinleyecek olan, savunma makamı ve müdahale makamıdır. Yargı böyle işler. Yargıya her yerden bir söz söyleyip yargıyı etki altına almak asıl suç budur. Adil yargılamayı etkileme suçudur. Biz şüphelerimizi koruduğumuz halde yargı sürecini dikkatle izleyeceğiz. Bu konudaki gelişmeleri yakından izleyeceğiz. Bunu yürekten istiyoruz parti olarak; umarız ve dileriz bu adil yargılama sonucunda Kürtçe konuştuğu için bu cinayet işlenmiş olmasın” diye konuştu. 

‘İKİ AVUKAT ÖLÜM ORUCUNDA’

Yargısal şiddete değinen Beştaş, “Şuan itibariyle Türkiye’de iki avukat adil yargılama hakkı için ölüm orucundalar. Bundan daha büyük bir yargısal şiddet olabilir mi? Adil yargılamanın ön koşulu tarafsız bir yargın teşekkülüdür. Şu an yargı bağımsız ve tarafsız değildir. Yargı kendisini koruyamıyor. Şöyle bir dil defalarca duydum. Ben bu dosyada istenilen kararı vermezsem ertesi gün ben de cezaevine gideceğim diye hakimlerin olduğu bir ülkede yargının tarafsız ve bağımsız olduğundan kimse söz edemez” diye belirtti.

‘DEMOKRATİK MÜCADELE PROGRAMINI AÇIKLAYACAĞIZ’

Beştaş, HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar’ın kamuoyuna açıkladığı “Tutum Belgesi”ne dair de şunları söyledi: “Bu girdaptan nasıl çıkılacağını ilan ettik. Cuma günü demokratik mücadele programının ilk etabını da parti sözcümüz kamuoyuna açıklayacak. Bu iktidarın sorunları çözmeyeceğini, krizi derinleştireceğini görüyoruz. Krizin sorumlusu olan bu iktidar krizi çözemez. Biz yol olarak çözüm bekleyen demokratik hamleler yapmaya devam edeceğiz. Biz toplumun şu anda temel ihtiyacının ne olduğunu biliyoruz. İhtiyacımız adalet barış demokrasi yoksulluğun kaldırılması demokratik anayasa ve diğer başlıklarla devam edeceğiz. Değişimin öncüsü olmaya kararlıyız. Bize saldırmalarının sebebi nedir diye soranlara söylüyorum işte bu değişim gücümüzü görmeleridir. Bu ülkeye barışı, adaleti, Kürt sorununun çözümünü sağlayabileceğimiz göstereceğiz.” (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.