HDP’li Kurtulan: AKP Kürt düşmanıdır

HDP’li Kurtulan: AKP Kürt düşmanıdır
Yayınlama: 17.05.2020

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, partileri yönetimindeki belediyelere atanan kayyımları değerlendirdi. 

AKP’nin 15 Temmuz darbe girişimi gibi her olayı fırsata çevirdiğini ifade eden Kurtulan, pandemi sürecini de fırsata çevirerek belediyelere kayyım atadığını belirtti.

Kurtulan, darbe girişimini dahi “Allah’ın lütfü” şeklinde değerlendiren bir zihniyetin kayyım atamasını çok da şaşırtıcı bir durum olarak görmemek gerektiğini ifade ederek, “Pandemi sürecinin başında 8, şimdi de 5 belediyeye kayyım atadılar. Gelinen noktaya baktığımızda pandemi sürecinde kayyım atamaları devam ediyor. Dünyayı kasıp kavuran salgına karşı devletler, kendi vatandaşlarına karşı bu salgında ‘nasıl sosyal devlet olurum’ ya da ‘onların ihtiyaçlarını nasıl karşılarım’ diye tartışırken, Türkiye’deki iktidar ise muhalefeti, demokrasi savunucularını, Kürtleri ve de HDP’yi nasıl susturabilirim, nasıl bastırabilirim gibi bir politika hayata koyuyor. İktidar her süreci fırsata çevirerek, mevcut faşist zihniyetini nasıl kurumlaştırabilirimin derdinde” diye konuştu. 

‘PARTİMİZİN SAYGINLIĞI HEDEFLENDİ’

Kurtulan, kayyım atanan belediyelerin salgın sürecinde halkın en az zararla çıkması için çalıştığına dikkati çekerek, böylesi bir süreçte kayyım atanmasının tamamen AKP iktidarının rahatsızlığı ile alakalı olduğunu vurguladı. Kurtulan, şöyle devam etti: “Belediyelerimizin pandemi sürecinde halkın hem sağlık hem de gıda ihtiyaçları noktasında ciddi çalışmaları olmuştu. Belediyelerimiz ihtiyaç sahibi aileleri tespit edip alanlara girmişti. Ama AKP iktidarı, HDP’nin halklara umut olmasının, halkla birleşmesinin önüne geçmek için kayyım atadı. HDP’nin tüm baskılara rağmen geri adım atacağını düşünmüştü, fakat partimiz tüm bunlara rağmen güçlenmesi, Türkiye toplumlarında yaratmış olduğu saygınlığı ve gücü iktidarın hedefine neden oldu” dedi.

‘AKP KÜRT DÜŞMANIDIR’

Hem bölge kentlerinde mezarlıklara dönük saldırılar hem de belediyelere kayyım atamalarıyla Kürt halkına karşı “düşmanca” politikalar hayata geçirdiğini söyleyen Kurtulan, “Her zaman söylüyoruz; AKP’nin en fazla rahatsız olduğu sözcük Kürt’tür. AKP ‘Ben Kürt düşmanı değilim HDP’ye düşmanım’ noktasına geldi. Oysa mezarlıklar ve kayyımlar Kürt düşmanlığından başka bir şey değildir” ifadelerini kullandı. 

‘MÜCADELEYİ DAHA FAZLA BÜYÜTECEĞİZ’

AKP’nin her yerde zayıfladığını, ancak ayakta kalmak için baskıları arttırmak zorunda olduğunu dile getiren Kurtulan,  baskıların armasına karşı artık kendilerinin de içeride durmayacaklarına işaret ederek, “Bizim mücadelemiz çok köklü bir mücadeledir. Biz her koşulda mücadeleyi büyütmekten ve toplumun tüm katmanları ile beraber AKP’nin saldırılarına karşı duracağız. Kayyıma karşı gerekli cevabı bu şekilde vereceğiz” diye konuştu. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.