HDP’nin ‘demokrasi yürüyüşü’nün yol haritası ve tarihi belli oldu

HDP’nin ‘demokrasi yürüyüşü’nün yol haritası ve tarihi belli oldu
Yayınlama: 08.06.2020

HDP’li Milletvekilleri Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın vekilliklerinin düşürülmesi ve ardından tutuklanması nedeniyle başlatma kararı aldığı “demokrasi yürüyüşü”nün yol haritası belirlendi.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları’nın milletvekilliklerinin düşürülmesi, ardından da tutuklanmaları üzerine olağanüstü toplanan partinin Merkez Yürütme Kurulu “Darbeye karşı demokrasi yürüyüşü” kararı almıştı.

“Demokrasi yürüyüşü”nün yol haritası netleşti.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre 1 Eylül Dünya Barış Günü’ne kadar mücadele takvimi çıkaran HDP, demokrasi yürüyüşünün startını 15 Haziran’da verecek.

HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu Edirne ile vekilliği düşürülerek tutuklanan Leyla Güven’in milletvekili seçildiği Hakkari’den yola çıkacak olan HDP’lilerin iki koldan yürüyüşü, 20 Haziran’da Ankara’da sonlandıracak.

İki koldan başlatılacak yürüyüş kapsamında HDP, bir haftalık yol boyunca güzergahta bulunan kentlerde (İstanbul, Van, Diyarbakır ve Adana) açıklamalar yapılacak. Yerellerde bulunan sivil toplum örgütleri, kurumlar ve halk buluşmaları da yapılacak.

HDP’nin, bu süreçte Hatay’da ve Karadeniz’deki çeşitli kentlerde çalışmalarda bulunacağı belirtildi.

HDP ayrıca, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla da salgına yönelik tedbirler alınarak kitlesel eylemler ve mitingler düzenleyecek.

Haberde, HDP’nin Ankara’da yapacağı açıklamanın, iktidarın atması gereken adımlar ile “Demokrasi İttifakı”nın oluşması için bir çağrı niteliği taşıyacağı belirtiliyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.