Hüda Kaya: Demirtaş siyasetten kopacak bir kişilik değil

Hüda Kaya: Demirtaş siyasetten kopacak bir kişilik değil
Yayınlama: 01.06.2023

Selahattin Demirtaş’ın siyaseti bırakma kararını değerlendiren önceki dönem milletvekili Hüda Kaya, bu kararı da siyasi bir tavır olarak nitelendirdi.

Halkların Demokratik Partisi’nin 7 yıldır cezaevinde bulunan önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, aktif siyaseti bıraktığını açıkladı.

Önceki dönem HDP Milletvekili Hüda Kaya, Demirtaş’ın kararına ilişkin, “Selahattin Demirtaş’ın ‘aktif politikayı bu aşamada bırakıyorum’ kararı, bizatihi kendisi siyasi bir tavırdır, siyasettir. Bu anlamda Demirtaş siyasetten kopacak bir kişilik değildir artık. Artısıyla eksisiyle Demirtaş Kürt halkının yetiştirdiği ve ülkemizin kazanımı olan bir değerdir. Son gelişmeyi sadece bu seçim süreciyle ilişkilendiremeyiz. Demirtaş daha öncesinden de yaşanan pek çok sıkıntılı süreçlerden sonra ki –biri Mersin saldırısıdır- Demirtaş’a karşı yapılan saldırı ve tutumlar kabul edilemezdi ve benim ağır eleştirdiğim konulardan biridir, her şeye rağmen hem kendisi hem eşinin seçimlerde ortaya koyduğu performans ve egemen zulme karşı başı dik duruşu gözardı edilemez. Sorumluluk hissedilerek almış olduğu bir karar, bir duruş, bir siyasi tavırdır olarak görüyorum” dedi.

“İnsan olarak hepimiz, ahlaki sorumluluğumuzun toplumsal ayağı adına, politik yani siyasi olmak zorundayız” ifadelerini kullanan Kaya, “Siyasi olmak bizler için bir tercih ya da meslek değildir. Mücadelenin kendisi siyasettir. Hayatın kendisi  mücadele ile direniş ile anlamlıdır. Yoksa direnişleşemeyen ahlak ve politikleşemeyen bir ömür boşa harcanmış, boşuna çekilmiş bir zamandır. Demirtaş şu anki pozisyonundan geri çekilmiş olabilir ama bu kendisi de ifade ettiği gibi “şu an” içindir. Bu bile aktif siyasi bir tavırdır. Bu geri çekilme sürecinde, çok daha olumlu üretken dönüşümlerle karşımıza çıkacağına inanıyorum. Saygı duyuyor ve eleştirilerin ve özeleştirilerin arkasında durmak adına olumlu sonuçları olacağını ve olumlu bir geri dönüşü doğuracağını düşünüyorum. Sonuç olarak elbette bu sorunlar 3-5 yıllık sorunlar da değil, Demirtaş sonrası başlayan sorunlar da değil” diye konuştu.

‘PARTİMİZİN, TELAFİSİ MÜMKÜN OLMAYAN YARALAR VE HASARLAR ALMAYA DEVAM ETMEMESİ GEREKİYOR’

Kaya, “HDP’nin var olagelen yapısal sorunları, yıllardır çözülmek yerine üzerine eklenerek büyümüş durumda” diyerek, “Demirtaş olayından bağımsız, ben kendim de dahil pek çok eleştirileri ve önerilerimizi defalarca yetkililerle, yönetici arkadaşlarımızla paylaştık ama arzu edilen noktada bir gelişme olamadı maalesef. Halkımızın ağır bedeller ödeyerek, büyük fedakârlık ve emeklerle inşa edilen siyasi mevzileri, kazanımları her geçen gün erimeye devam ediyor. Sokaklardan ve halkımızdan, yıllardır eleştiriler, tepkiler, tavsiyeler geliyor, gittikçe yüksek sesli itirazlar, hatta sert tepkiler bugün artık çığlıklara dönüş durumda. Tüm bunlara rağmen son seçime de hatalarda ısrar edilerek gidildi. Elbette seçim partisi değil HDP, elbette mücadelemizin odağı sadece seçimler ya da Meclis değil ama bize çok ciddi veriler sunuyor seçimler ve ciddi mesajlar veriyor aynı zamanda. Partimizin, telafisi mümkün olmayan yaralar ve hasarlar almaya devam etmemesi gerekiyor. Bu sorumluluğu daha fazla hissetmesi gereken arkadaşlarımız var elbette ancak sorunların çözümü bir kaç istifa değildir. Çünkü kişilerden öte, kişileri aşan sorunlardır bunlardır. Artık geçiştirilerek değil, inandırıcı ve sahici, sözlü değil fiili bir özeleştiri her basamaktan beklenmektedir ve bu da istifalar ötesi bir ihtiyaçtır. Bu sorunların eş başkanları da aşan yapısal ve genel bir mantalite sorunu olduğunu düşünüyorum. Daha da çok geç olmadan demokratik yapısal dönüşüm sağlanmalıdır ve sokaklara, halka, yoksul mahallelerden başlayarak siyaset yürütebilmeliyiz” değerlendirmesini yaptı.