İdris Baluken’e dokuz yıl hapis istemi

İdris Baluken’e dokuz yıl hapis istemi
Yayınlama: 14.06.2024

Eski HDP Milletvekili İdris Baluken hakkında 2016’daki bazı konuşmaları gerekçesiyle 9 yıl hapis cezası istendi. Avukatı, Baluken konuşmaların aynısını Meclis’te de yaptığını ve dokunulmazlık gereğince soruşturma yasağının bulunması gerektiğini vurguladı.

4 Kasım 2016’da gözaltına alınarak tutuklanan ve nisan ayında 7 yıl sonra tahliye edilen eski HDP milletvekili, grup başkan vekili İdris Baluken hakkında, bu kez de 2016’da yaptığı konuşmalar gerekçe gösterilerek 9 yıl hapis cezası istendi. Birkaç davanın birleştirilmesiyle Ankara’da devam eden bir dosya olduğu belirtildi.

Avukatı Reyhan Yalçındağ, Baluken’in HDP grup başkan vekili ve İmralı Heyeti üyesiyken yaptığı konuşmaların gerekçe gösterildiğini söyledi. Artı Gerçek’e konuşan Yalçındağ, Baluken’in söz konusu konuşmaların tamamının aynısını Meclis’te de yaptığını vurguladı; bu durumda Anayasa’nın 83/1’de düzenlediği yasama sorumsuzluğunun bulunduğunu ama bunun hiçe sayıldığını söyledi. Yalçındağ, ömür boyu soruşturma ve kovuşturma yasağının bulunması gerektiğini ama dosyada TBMM tutanaklarının esas alınması talebinin karşılık bulmadığını belirtti.

TBMM tutanaklarını esas almayan savcılık ise mütalaasında, Baluken’in 2016 yılının şubat ayında Mardin’de, haziranda Diyarbakır’da, nisanda Adıyaman’da, ağustosta Batman’da, ekimde de Diyarbakır’da katıldığı bazı etkinlik ve basın açıklamalarındaki konuşmalarında “Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Hükümetini Alenen Aşağılama”, “Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılama”, “Türk Milletini, Cumhuriyeti ve Türkiye Büyük Millet Meclisini Alenen Aşağılama”, “Cumhurbaşkanına Hakaret” ve “Kamu Görevlisine Hakaret” suçlarını işlediğini ileri sürdü.

Savcılık 9 yıl hapis cezası talep ederken, bir sonraki duruşma 23 Ekim 2024’te yapılacak.