‘İhraç edilen emekçiler görevlerine iade edilsin’

‘İhraç edilen emekçiler görevlerine iade edilsin’
Yayınlama: 01.04.2023

AMED – Tek adam rejiminin hukuksuzluklara yol açtığını belirten KESK Amed Şubeler Platformu, ihraç edilen kamu emekçilerinin görevlerine iadesini talep etti. 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Amed Şubeler Platformu üyeleri, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile kamu çalışanlarına ihraç yolunu açan geçici 35’inci maddenin kaldırılması talebiyle Yenişehir ilçesi Hazal Park’ta bir araya geldi. Her hafta gerçekleştirilen eylemin 56’ncısında, “KHK’ler gidecek biz kalacağız” pankartı açılırken, sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganı atıldı. 

‘MİNAREYİ ÇALAN, KILIFINA UYDURUR’

Açıklamada konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Amed Şubesi Eşbaşkanı Yıldız Ok Orak, “15 Temmuz darbe girişimini kendine tanrının lütfu olarak gören iktidar, onlarca KHK ile binlerce emekçiyi hukuksuz bir şekilde İhraç etti. Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış sendikal hakları çiğneyerek ve kriminalize ederek, minareyi çalan, kılıfına uydurur misali ihraçlarına gerekçe yapmıştır. Bununla yetinmeyen iktidar, OHAL kararnameleri ile birçok kuruma ve belediyeye kayyum atadı. Halkın iradesini gasp edip, binlerce emekçiye ekonomik işkence uyguladı” dedi. 

‘TEK ADAM REJİMİ HUKUKİ CİNAYETLER İŞLEMİŞTİR’

Ok Orak, devamla şunları ifade etti: “1215 yılında İngiltere’de krallar, yetkilerini paylaşan Magna Carta sözleşmesini imzalarken, Türkiye bin yıl geriye giderek, gücü tek adamda topladı. Tek adam rejimi, halkı açlığa, yoksulluğa ve hukuksuzluğa mahkum ederken, tek adam rejiminin anti demokratik uygulamalarından biri olan OHAL Komisyonu keyfi kararlar vermiş ve hukuki cinayetler işlemiştir. OHAL Komisyonunun keyfi kararları, şimdi de yargı eliyle devam etmekte, AKP-MHP iktidarının yargıya baskısı, KHK hukuksuzluğunun devam etmesine neden olmaktadır. İlk günden beri KESK olarak hem fiili meşru mücadelemizle, hem de hukuki mücadelemizle ihraçların anti demokratik ve hukuksuz olduğunu haykırdık. Demokratik toplumcu sendikacılık mücadelemizden asla vazgeçmedik, Savaşa karşı onurlu bir barışı, ölüme karşı yaşamı, siyaha karşı beyazı, tekçiliğe karşı çoğulculuğu, karanlığa karşı aydınlığı savunduk, savunmaya devam edeceğiz.”

MÜCADELEYE DEVAM 

Orak, hiçbir gücün kendilerini mücadeleden alıkoymayacağını ifade ederek, ihraç edilen tüm kamu emekçileri görevlerine iade edilene kadar mücadele devam edeceklerini söyledi.