Instagram’dan Twitter’a rakip geliyor

Instagram’dan Twitter’a rakip geliyor
Yayınlama: 09.06.2023

Instagram’ın Twitter’a rakip olarak geliştirdiği uygulama bir Meta’nın üst düzey yöneticisi tarafından çalışanlara tanıtıldı.

Sosyal medya uygulaması Instagram, Twitter’a rakip olarak yeni bir uygulama tasarladı. Yeni uygulamanın önizlemesi Meta’nın üst düzey yöneticilerinden biri tarafından şirket içi bir toplantıda çalışanlara gösterildi.

Ekonomim’in The Verge’den aktardığı bilgilere göre söz konusu görselde, buton tasarımlarının Instagram içindeki tasarımlara benzediği görüldü. Ancak akış sayfasının Twitter arayüzüne benzemesi dikkat çekti. Ayrıca, Meta baş ürün sorumlusu Chris Cox’un uygulamayı direkt olarak “şirketin Twitter’a cevabı” şeklinde tanımladığı belirtildi.

UYGULAMANIN ADI NE OLACAK?

Instagram tabanlı yeni bağımsız uygulama, merkezi olmayan sosyal medya protokolü ActivityPub ile entegre olacak. Bu da yeni uygulamanın kullanıcılarının hesaplarını ve takipçilerini yanlarında Mastodon dahil ActivityPub’ı destekleyen diğer uygulamalara götürmelerine izin verecek. Chris Cox, uygulamanın bir kullanıcının bilgilerini otomatik olarak doldurmak için Instagram’ın hesap sistemini kullanacağını söyledi.

Paylaşılanlara göre uygulamanın adı Threads olabilir ancak henüz konuya ilişkin net bir açıklama yapılmadı.