Irak’tan Türkiye’ye ikinci nota: Askerlerinizi çekin

Irak’tan Türkiye’ye ikinci nota: Askerlerinizi çekin
Yayınlama: 18.06.2020

Irak Dışişleri Bakanlığı, hava saldırılarına ilişkin Türkiye Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı ikinci kez Bakanlığa çağırarak, “Irak topraklarındaki, Başika ve diğer yerlerdeki Türk askerlerinin çekilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz” açıklaması yaptı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının Mahmur, Şengal ve Kandil’e dönük hava saldırılarına ilişkin Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı Bakanlığa çağırdı. Dışişleri’nden yapılan açıklamada, Yıldız’ın Bakanlığa çağrıldığı ve devam eden hava saldırılarının kınandığı belirtildi.

Hava saldırılarıyla Irak’ın egemenliğinin ihlal edildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Irak, 17 Haziran’da Türk kuvvetlerinin ülkemizin egemenliğini ihlal ederek uluslararası sınırlarımızdaki hedefleri bombalamasını güçlü bir şekilde kınadı. Uluslararası tüzükleri ve yasaları ihlal eden bu saldırıların kabul edilmediği vurgulandı. Irak topraklarındaki, Başika ve diğer yerlerdeki Türk askerlerinin çekilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz.”

Irak Dişişleri Bakanlığı, bir süre önce de Yıldız’ı hava saldırılarına karşı Bakanlığa çağırarak, nota vermişti. (Mezopotamya Ajansı)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.