İran’da eylemlere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan Mohammad Mehdi Karimi ve Seyed Mohammad Hosseini’ye verilen idam cezaları infaz edildi.

İran’da Jîna Emînî’nin rejim güçleri tarafından katledilmesi ile tetiklenen ve halen süren eylemlere katıldıkları için tutuklanan ve ağır işkencelere maruz kalan Mohammad Mehdi Karimi ve Seyed Mohammad Hosseini, bu sabah idam edildi. Karimi ve Hosseini ile İran rejiminin idam ettiği eylemci sayısı 4’e yükseldi.

5 KİŞİYE İDAM CEZASI VERİLMİŞTİ

İran İnternational’ın verdiği bilgiye göre, Ruhollah Ajamian adlı Besiç üyesinin öldürülmesiyle suçlanan Karimi ve Hosseini, İran Yüksek Mahkemesi’nin verdiği kararla, küresel ölçekte idamlarının önlenmesi için düzenlenen kampanyalara rağmen bu sabah idam edildi. Besiç adlı paramiliter çete üyesi Ruhollah Ajamian’ın öldürülmesiyle ilgili olarak Kasım ayında görülen davada 5 kişi idama, 11 kişi de uzun süreli hapis cezalarına çarptırılmıştı. 

TELEGRAM HESABI ÜZERİNDEN DUYURULDU

İdam kararlarının verilmesi ardından Karaj Cezaevi’nde bulunan kadın tutukluların, idama karşı  başlattığı açlık grevi 14 gündür devam ederken, Yargıtay Halkla İlişkiler Direktörü Amir Hashemi, Karimi ve Hosseini’nin bu sabah idam edildiğini Yargı Haber Ajansı Telegram kanalı üzerinden duyurdu.

%d blogcu bunu beğendi: