İşe dönene kadar eylemdeler

İşe dönene kadar eylemdeler
Yayınlama: 18.04.2020

Mazıdağı’ndaki Cengiz Holding’e ait fabrikada çalışma koşullarını protesto ettikleri için işten çıkarılan 118 işçi, yaptıkları açıklamayla işlerine geri dönene kadar eylemlerini sürdüreceklerini vurguladı.  

Mardin’in Mazıdağı ilçesindeki Cengiz Holding’e ait Eti Bakır Metal Geri Kazanım ve Entegre Gübre Fabrikası’nın Diyarbakır-Mardin-Mazıdağı Demiryolu inşaatında çalışan 118 işçi, çalışma koşullarının düzeltilmesi talebiyle yaptıkları iş bırakma eyleminin ardından dün işten çıkarıldı.

Fabrika önündeki bekleyişlerini sürdüren işçiler, konuya ilişkin açıklama yaptı. İşçiler, koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle sosyal mesafe kuralına uyarak açıklama yaptı.  İşçilerin açıklaması sırasında bölgeye yüzlerce asker sevk edildi. Yine, polislere ait TOMA’nın da bölgeye getirilmesi dikkati çekti.   

YETERSİZ TEDBİRLERİ ANLATTI 

İşçilerden Mehmet Şah Korkmaz, fabrikadaki çalışma koşullarını anlatarak, kendilerinin 14 saat çalıştırılmak istendiğini belirtti. Çalışma koşullarının düzeltilmesini istediklerini ancak bu taleplerinin kabul görmediğini ifade eden Korkmaz, kendilerine fabrikada karantina uygulanacağının söylemlerinin de bir karşılığı olmadığına işaret ederek, “Dışarıdan içeriye personel getiriyorlardı. Biz karantinanın dışında önlemler alınmasını istiyorduk. Servis, yemek bunların hiçbirinde önlem alınmıyordu. Biz taleplerimizin yerine getirilmesini beklerken çıkışlarımız verildi. Biz sadece taleplerimizin yerine getirilmesini istiyoruz. İşlerimizi geri istiyoruz” diye konuştu.  Korkmaz, şöyle devam etti: “Sadece ateşimiz ölçülüyordu. Servislere 20 kişiye yakın bindiriliyorduk. Yemekhanede toplu şekilde yemek yiyorduk. Taleplerimiz bunlardı. Bunları söyledik diye kapı dışarı edildik. Talebimiz işimize dönmek. Eğer karantina uygulayacaklarsa doğru uygulanmasını istiyoruz. Karantinayı dört dörtlük uygulamalarını istiyoruz. Şu an işimizi istiyoruz. İşimize dönene kadar da her gün burada olacağız. Bunun dışında bir şey istemiyoruz.”  

İşçiler, açıklamanın ardından bir süre daha bekledikten sonra fabrika önünden ayrıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.