İsrail gemisi kaçırıldı: İsrail’e göre Türkiye’den yola çıkan bir gemiye el konuldu

İsrail gemisi kaçırıldı: İsrail’e göre Türkiye’den yola çıkan bir gemiye el konuldu
Yayınlama: 19.11.2023

İran destekli Husilerin Kızıldeniz’de İsrail’i hedef alma açıklamasının ardından Galaxy Leader isimli İsrail bağlantılı gemi kaçırdığı belirtildi. İsrail’e göre Türkiye’den Hindistan’a gitmekte olan, İsrail’e ait olmayan bir kargo gemisine el konuldu.

İran bağlantılı Direniş Ekseni’ne dahil olan Yemen’deki Şii Husilerin (Ensarullah Hareketi) Kızıldeniz’de Galaxy Leader (Galaksi Lideri) isimli bir İsrail gemisini kaçırdığı iddia edildi. Al Arabiya, ilkin, “İsrail kaynaklarının Husilerin Kızıldeniz’de kısmen İsrail’e ait olan bir gemiye el koyduğunu söylediği” haberini geçti. Gemideki 22 kişi arasında İsrail vatandaşı bulunmadığı aktarıldı.

Al Arabiya, ardından, “İsrail ordusu, Yemenli Husilerin Kızıldeniz’in güneyinde Türkiye’den Hindistan’a gitmekte olan bir kargo gemisine el koyduğunu, geminin İsrail’e ait olmadığını ve mürettebatında İsrailli bulunmadığını söyledi” haberini geçti.

İSRAİL ORDUSU: KÜRESEL SONUÇLARI OLAN ÇOK VAHİM BİR OLAY

İsrail ordusu şu paylaşımı yaptı: “Bir kargo gemisinin Kızıldeniz’in güneyinde Yemen yakınlarında Husiler tarafından kaçırılması, küresel sonuçları olan çok vahim bir olaydır. İsrailliler hariç çeşitli milletlerden sivillerin görev yaptığı gemi, Türkiye’den Hindistan’a doğru yola çıktı. Bu bir İsrail gemisi değildir.”