İtalya açıklarında iki tekne kazası: 11 ölü, 60’tan fazla kayıp

İtalya açıklarında iki tekne kazası: 11 ölü, 60’tan fazla kayıp
Yayınlama: 18.06.2024

İtalya kıyılarında iki teknenin batması sonucu en az 11 kişinin yaşamını yitirdiği, 60’tan fazla kişinin kayıp olduğu belirtildi. 

İtalya’nın güneyinde mültecileri taşıyan iki teknenin batması sonucu en az 11 kişinin yaşamını yitirdiği, 60’tan fazla kişinin kayıp olduğu belirtildi. 10 mültecinin cansız bedeninin bulunduğunu duyuran sivil toplum örgütleri, arama çalışmalarının sürdüğünü aktardı. 

İtalyan Rainews24 kanalının haberine göre, ülkenin güneyindeki Kalabriya bölgesinin 100 mil açığında düzensiz mültecileri taşıyan tekne alabora oldu. Kurtarılan 12 mülteci, teknedeki en az 50 kişinin kaybolduğunu söyledi. Bölgede kayıplar için arama kurtarma çalışmalarının başlatıldığı bildirildi. İtalyan sahil güvenliği ise, hayatta kalan 12 kişiden birinin de karaya çıktıktan sonra öldüğünü belirtti. 

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ve UNICEF’in ortak açıklamasında, teknenin Türkiye ve Libya’dan yola çıktığı ve Suriye, Mısır, Pakistan ve Bangladeş’ten gelen mültecileri taşıdığı aktarıldı. 

İkinci kaza ise İtalya’nın Calabria bölgesinin yaklaşık 200 kilometre doğusunda gerçekleşti.

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) derlediği verilere göre, Orta Akdeniz’de yılın başından 17 Haziran’a kadar 749 mülteci denizde kayboldu.