İYİ Partili Çömez: Demirtaş ve Kavala’nın hapiste olması hukuksuzluk

İYİ Partili Çömez: Demirtaş ve Kavala’nın hapiste olması hukuksuzluk
Yayınlama: 17.12.2022

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile Osman Kavala’nın mahkumiyetini “hukuksuzluk” olarak nitelendirdi.

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, katıldığı Halk TV yayınında eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın devam eden tutukluluğunu eleştirdi.

Demirtaş ve Osman Kavala ile ilgili kaygı ve eleştirilere katıldığını söyleyen Çömez, “Türkiye AİHM’ye taraf olmuş, imza atmış bir ülke. Ve AİHM’ye göre bu insanların cezaevinde olmaması lazım. Dolayısıyla burada da bir hukuksuzluk var” dedi.

“Bu ülkeden herkesin özeleştiri yapmaya ihtiyacı var” diyen Çömez sözlerine, “Siz bana yıllar önce bir ülkenin güçlü bir ülke olması için ne lazım diye sorsaydınız. Ben size askeriyesi, ekonomik gücü derdim. Bugün bir şey söylüyorum: Hukuk” diyerek devam etti.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi geçtiğimiz günlerde, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına rağmen tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “derhal tahliye edilmesi” yönündeki çağrısını yinelemişti.