İzmir’deki Mardinliler: Yeşil Sol Parti’nin oylarını ikiye katlayacağız

İzmir’deki Mardinliler: Yeşil Sol Parti’nin oylarını ikiye katlayacağız
Yayınlama: 30.04.2023

İZMİR – İzmir Mardinliler Federasyonu Başkan Yardımcısı Fuat Mikailoğlu, 14 Mayıs seçimlerinin Mardinliler için de tarihi olduğunu belirterek, Yeşil Sol Parti’yi destekleyerek, oylarını 2’ye katlayacaklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimler için 14 Mayıs’ta sandık başına gidecek olan seçmen gün sayıyor. 1990’lı yıllarda devletin baskıları nedeniyle İzmir’e göç eden Mardinlilerin oy oranı, bütün siyasi partiler için büyük önem teşkil ediyor. AKP’nin aday listesinin son sıralarında gösterdiği Mardinlileri, CHP listesine hiç almadı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ise İzmir listesinde Mardinli Abdulmecit Yıldırım, Aysel Önen Turan, Mehmet Yıldırım, Hediye Korkut ve İrfan Altan’ı aday olarak gösterdi. 

İzmir Valiliği’nin verilerine göre; kentte 7 yüz bine yakın Mardinli yaşıyor. Ancak birçok çocuğun İzmir’de doğmuş olmasından dolayı direk Mêrdîn nüfusuna değil, İzmir nüfusuna kayıtlı olduğu biliniyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 verilerine göre; İzmir’de Mardin nüfusuna kayıtlı 175 bin 318 kişi yaşıyor.

Seçimleri yakından takip eden ve siyasi partilerin uğrak yeri olan İzmir Mardinliler Federasyonu’nun (İMAF) 34 dernek üyesi var. İMAF Genel Başkan Yardımcısı Fuat Mikailoğlu, 14 Mayıs seçimlerinin önemini değerlendirerek, Yeşil Sol Parti’yi destekleyeceklerini söyledi. 

14 MAYIS YÜZYILIN SEÇİMİ 

Mikailoğlu, 14 Mayıs seçimlerinin ülke için olduğu kadar Mardinliler içinde tarihi bir seçim olduğunu belirterek, halklar açısından ise yüzyılın seçimi olduğunu vurguladı. Yüzyılın seçiminde başta Kürtler olmak üzere bütün halkların birlikte yaşayabileceğini gösteren bir seçim olması temennisinde bulunan Mikailoğlu, “Daha çok beklentilerimizin yoğunlaştığı, Kürt sorununun çözüme kavuşacağı sürecin içerisindeyiz. Mardinliler için bu seçim sınıfsal ve ekonomik bir bakış açısı değildir. Tamamıyla emperyal güçlerin yerel uzantılarının halkımız üzerinde dayatmış olduğu kirli savaşın bir an önce bitirilmesine yönelik bir seçim olarak görüyoruz. Bunlar bizim için çok önemli. Bu seçimde barış rüzgarlarının estiği, ezilenlerin refaha kavuştuğu bir seçim olarak görmek istiyoruz. Yoksa sorun parlamentoya milletvekili doldurmak değil, çözüm için ısrar etmek zorundayız” dedi. 

KENTTE 7 YÜZ BİN MÊRDÎNLİ VAR 

7 yüz bine yakın Mardinlinin İzmir’de yaşadığını aktaran Mikalioğlu, yine İzmir ekonomisinin yüzde 20’sini yönettiklerini kaydetti. Ekonomik anlamda da Mardinlilerin kentte önemli bir rolünün olduğunu söyleyen Mikailoğlu, “Hem çalışan olarak hem işveren olarak ciddi bir katkısı var. İzmir ağırlığının potansiyeli köy boşaltmalarından sonra göç edenlerdir. Yüzde 20’lik bir ekonomik katkı sunabiliyorsak, İzmir o zaman bizimdir. Yaşadığımız her alan bizimdir. Ancak eşit vatandaşlar olarak bunun aidiyetini de hissetmek istiyoruz. O yüzden ısrarla eşit vatandaşlık diyoruz. Özgürlük diyoruz. Anadilde eğitim diyoruz” diye belirtti. 

AKP VE CHP YER VERMEDİ

Nüfus oranından ekonomisine kadar İzmir’de ektili olan Mêrdînlilerin siyasi partilerde temsil edilmediği eleştirisinde bulunan Mikailoğlu, şunları söyledi: “AKP’den ilk sıralarda sadece Ceyda Bölünmez Çankırı aday. Hükümetin atamasıyla buraya gelmiş. İzmir’de yaşayan bir hemşerimiz değil. Mardinli olması tabi ki önemli, ama sadece bu kadar. İzmir’de yaşayan Mardinlilere baktığımızda ise seçilmeyecek sıralardan yer vermişler. Bu bizim için aşağılayıcı bir şey. İzmir ekonomisine bu kadar katkıda bulunacağız. İktidara hizmet edeceğiz. Buna rağmen en diplerde yer verecekler. Bu şu demektir; ‘Bırakın yanımızda yürümeyi siz ancak ve ancak arkamızda yürürsünüz. Siz bizimle yan yana oturamazsınız’. Mardinlilerin bunu kabul etmemesi lazım. Bu durum bir kez daha Mardinlilerin kendilerini aşağılayacak siyasi anlayışlarla hareket etmemeleri gerektiğini ortaya çıkardı. Hele CHP’de hiçbir Mardinliye yer verilmedi. O kadar müracaat olmasına rağmen maalesef listelerinde yer vermediler. Buna rağmen Kürtler Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyecekler. Zorumuza gitse de ülkenin ve halkımızın selameti için bunu yapmak zorundayız. İsteyerek, bunu yapmıyoruz.”

‘YEŞİL SOL’U DESTEKLEYECEĞİZ’

Mikalioğlu, Mardinlilerin Yeşil Sol Parti’ye sahip çıkacağını ve 14 Mayıs’ta destekleyeceklerini belirterek, “Yeşil Sol Parti’nin oylarını ikiye katlayacağız. AKP ve CHP’ye oy veren Mardinliler bile Abdulmecit Yıldırım’a oy verecek. Mardinliler olarak oylarımızı katlayacağız. Başaracağımıza da inanıyorum” diye kaydetti.

SAVAŞTA ISRAR EDENLERE TOKAT

İzmir’de yaşayan tüm Mardinlilere seslenen Mikalioğlu, “Bu savaşta zarar görenlere sesleniyorum. Kendi topraklarımızda özgür yaşamak istiyorsak, yüzyılın fırsatı elimize geçmiş, bu fırsatı iyi kullanıp bu süreci barışa evirmek için elimizi taşın altına koyalım. Bu süreç bizim için çok önemli. Sadece bir oy atma süreci değildir. Savaşta ısrarcı olanlara bir tokadı da biz Mardinliler olarak barış adına atalım” diye konuştu.   

MA