HDP: Gözaltı operasyonları seçim darbesidir

HDP: Gözaltı operasyonları seçim darbesidir
Yayınlama: 30.04.2023

ANKARA – HDP MYK, seçim sürecinde yürütülen gözaltı operasyonlarını “darbe” olarak değerlendirerek, “Ne kayyım darbesine boyun eğdik ne de bugün geliştirilen seçim darbesine boyun eğeriz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) seçime sayılı günler kala İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen ve ESP, SKM, ETHA ve SGDF üyeleri ve gazetecilerin gözaltına alınmasına ilişkin yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, halk desteğini ve toplumsal meşruiyetini yitiren AKP-MHP iktidarının, seçime sayılı günler kala siyasi operasyonlara hız verdiğine dikkat çekilerek, “Diyarbakır’da partimize, gazetecilere, sanatçılara ve avukatlara yönelik başlatılan operasyon dün Ankara’da bu sabah da İstanbul’da genişletilerek sürdürülüyor. Gözaltına alınanlara bileşen partimiz ESP’nin Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Yeşil Sol Parti milletvekili adayları, ESP üyeleri ve muhalif gazeteciler de eklendi” denildi.

‘KURULAN KUMPAS’

Gözaltı dalgalarının seçmen iradesine karşı kurulan bir kumpas olduğunun vurgulandığı açıklamada, “Bu saldırılar iktidarın seçim operasyonlarıdır, seçmen tercihini darbe olarak nitelendirenlerin halk iradesine darbe girişimidir, sandıkları çalmaya yönelik organize bir hazırlıktır. Bu siyasi darbenin hedefinde iktidarı koltuğundan edecek olan partimiz ve bileşenlerimiz ile iktidarın topluma karşı işlediği suçları deşifre eden muhalif gazeteciler ve demokratik kamuoyu bulunmaktadır. Kolluğu ve yargıyı partimize ve muhaliflere karşı seçim kampanyasına dahil eden, her türlü kumpas ve hileyle bu operasyonları sürdüren iktidar partisi ve onun Suç İşleri Bakanı, Türkiye için bir seçim güvenliği sorunu haline gelmiştir. Yargı ve kolluk, seçimlere müdahale ederek suç işlemektedir” ifadelerine yer verildi.

‘HALKIN İRADESİ DAHA BÜYÜKTÜR’

HDP ve bileşenlerinin söz konusu darbeye karşı direneceğine dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Ne kayyım darbesine boyun eğdik ne de bugün geliştirilen seçim darbesine boyun eğeriz. Halk iradesini ve tercihlerini ‘darbe’ olarak nitelendiren iktidar ve Suç İşleri Bakanı’nın yürüttüğü bu ahlaksız operasyonları durduracak gücümüz de kararlılığımız da var. İktidar seçim operasyonları ve sandık darbesiyle kendisi için yaklaşan tarihi yenilgiden kurtulamayacaktır. Çünkü halk iradesi, darbecilerin ve kumpasçıların ayak oyunlarından her zaman daha büyüktür.”

‘BİRLİKTE DURMA’ ÇAĞRISI

Muhalefete ve kamuoyuna çağrıda bulunulan açıklamada, “Bu seçim kumpasının önünde durun! Bu, hepimizle ilgilidir. Bu operasyon ve kumpas siyaseti, sandıkları ve halk iradesini çalma operasyonudur. Gözdağı operasyonlarına karşı sessiz kalındıkça da bu faşizan sarmal genişleyerek bütün kesimleri hedef alacaktır. 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra başlatılan kayyım darbesi nasıl ki sadece bizim belediyelerimizle sınırlı kalmayıp bir yöntem ve yönetim biçimine dönüştüyse, seçim darbesi de aynı şekilde başladığı yerde kalmaz. Bu nedenle herkesi bu zulüm ve baskı rejimi karşısında birlikte durmaya davet ediyoruz” denildi.