Kadın birimine erkek müdür ataması Meclis’e taşındı

Kadın birimine erkek müdür ataması Meclis’e taşındı
Yayınlama: 27.03.2020

HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, kayyımın Batman Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne erkek müdür atanmasını Meclis gündemine taşıdı.

Batman Belediyesi’ne kayyım atamasının ardından belediyenin tüm birim müdürleri değiştirilirken, Hevi Kadın Atölyesi ve Selis Kadın Danışma Merkezi’nin de bünyesinde bulunan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’ne erkek müdür atandı. Halkların Demokratik Partisi(HDP) Batman Milletvekili Feleknas Uca, kadın birimine erkek müdürün atanmasına ilişkin Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Uca, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması için şu soruları sordu:

“* Kadın kurumlarını bünyesinde barındıran ve misyonu kadın sorunlarına odaklanmak olan bir pozisyona bir erkeğin atanmasıyla ne amaçlanmıştır?

  • Kadınların hayatın her alanında erkeklerden daha eşitsiz bir konumda yaşamaya zorlandığı Türkiye’de, kadınların bulunması gereken görevlere, erkeklerin atanmasıyla toplumsal cinsiyet eşitliği nasıl sağlanacaktır?
  • Belediyelere kayyım atamak başlı başına hukuksuz ve anti demokratik bir uygulamayken, aynı zamanda belediye yönetimine yeni atamalar yapmak hangi demokrasi ve hukuk ilkeleriyle bağdaşmaktadır?”
    İdris Yayla

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.