Kayyımın ‘sahte dezenfektanı’ bakana soruldu

Kayyımın ‘sahte dezenfektanı’ bakana soruldu
Yayınlama: 13.04.2020

HDP’li Milletvekili Semra Güzel, kayyım atanan DBB’nin kentin bir çok yerine yerleştirilen dezenfektanların sahte çıkmasını Meclis gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, kayyım yönetimindeki Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin kentin bir çok yerine yerleştirdiği dezenfektanların sahte çıkmasına ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

‘DEZENFEKTAN SAHTE ÇIKTI’

Koronavirüs ile mücadele kapsamında hem merkezi hem idari yönetimlerin halk sağlığını korumaya yönelik yaptığı çalışmaların salgını önleme noktasında çok önemli bir yere sahip olduğuna işaret eden Güzel, “Ancak seçilmiş Belediye Eş Başkanı Selçuk Mızraklı’nın yerine 19 Ağustos 2019 tarihinde atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi kayyum yönetimi, yerel-idari yönetimler kapsamında çok az önlem alırken, yaptığı uygulamalardan biri ile de çok ciddi anlamda halk sağlığını tehlikeye atmıştır. Belediye yönetimi 2 Nisan’da Dicle Üniversitesi Hastaneleri, Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi, havalimanı, otogar, İŞKUR binaları, Kredi Yurtlar Kurumu yurtları, PTT şubeleri başta olmak üzere kentte hizmet veren tüm kamu ile özel kurum ve kuruluşlarına dezenfektan üniteleri yerleştirmiştir. Bu ünitelere bırakılan ‘Aseptoman %72’ isimli dezenfektanların aynı isimle Dr. Schumacher Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından üretilen ‘Aseptoman %72’ ürünün taklidi olduğu ortaya çıkmıştır ve ürünlerin sahte olduğunun anlaşılması üzerine Dr. Schumacher Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından ilgililer hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulmuştur” ifadelerini kullandı.

‘HALK SAĞLIĞI AÇISINDAN SKANDALDIR’

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin dezenfektan ürünlerinin sahte olduğunu kabul ettiğini ve Sağlık İşleri Dairesi Başkanı’nı görevden aldığını hatırlatan Güzel, “Fakat on gün boyunca ünitelerde kalan dezenfektanlar yüz binlerce yurttaş tarafından ellerinin dezenfekte edildiği düşüncesi ile kullanılmıştır. El, yüz temizliğinin salgınla mücadele noktasında oldukça önemli olduğu göz önüne alındığında bu dezenfektanların kullanılmasının halk sağlığı açısından bir skandal olduğu aşikardır” dedi.

Güzel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

“* Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi sahte dezenfektanların alımını ne zaman gerçekleştirmiştir? Sahte dezenfektanları satan firmaya ne kadar ödeme yapılmıştır?

  • Sahte dezenfektanların alımında belediyeden kimler görevlendirilmiştir? Bu görevliler hakkında başlatılmış bir soruşturma mevcut mudur?
  • Belediye halk sağlığı ile ilgili ürünleri satın alırken hangi uzman ekip ile çalışmaktadır? Böyle bir uzman ekip Belediye bünyesinde bulunmakta mıdır?
  • Alınan dezenfektanların güvenilirliği kontrol edilmiyorsa hangi kıstas üzerinden firmaya güvenilerek bu ürünler satın alınmıştır?
  • Yüz binlerce insanın sağlığını tehdit eden sahte dezenfektan olayına dair Belediye yönetimine açılmış bir soruşturma var mıdır?
  • Sahte dezenfektanların alımından neden sadece Sağlık İşleri Daire Başkanı sorumlu tutulmuştur? Belediye yönetiminin tümü halk sağlığını tehdit eden bu uygulama yüzünden sorumlu görülerek görevlerinden alınacaklar mıdır?”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.