Kılıçdaroğlu: İktidar kötü gidişin üstünü ‘darbe’ söylemiyle örtmek istiyor

Kılıçdaroğlu: İktidar kötü gidişin üstünü ‘darbe’ söylemiyle örtmek istiyor
Yayınlama: 07.05.2020

Yükselişi engellenemeyen doların ve ekonomin durumunu değerlendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, ‘darbe’ söyleminin kötü gidişin yarattığı travmayı örtmek için kullanıldığını söyledi.


Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla etkisi daha da gösteren ekonomik kriz ve doların önlenemeyen yükselişine karşı AKP iktidarının ‘dış müdahale’ ve ‘darbe’ söylemi devam ediyor.

Youtube üzerinden canlı yayın yapan Karar TV’den gazeteciler Ahmet Taşgetiren, Elif çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtlayan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, hızla yükselen dolar ve ekonomin durumunu değerlendiriken AKP iktidarının ‘dış müdahale’ ve ‘darbe’ söylemini eleştirdi.

‘DARBEYE KARŞI OLMAK SÖZLE OLMAZ’

AKP iktidarının geliştirdiği ‘darbe’ söyleminin kötü yönetilen ekonominin ortaya çıkardığı travmayı örtmek için kullandığını söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, parlamento, hukuk sistemi ve anayasa başta olmak üzere Türkiye’nin vesayet altında olduğunu belirtti:

“Darbe söylemleri tümüyle yanlış yönetilen, kötü yönetilen bir ekonominin ortaya çıkardığı derin travmayı örtmeye yönelik bir şey. Bu süreç içerisinde Türkiye’nin bir darbeyle karşı karşıya kalacağını asla düşünmüyorum. Darbeye karşı olmak sözle olmaz, eğer Türkiye Cumhuriyetinin hukuk sistemi, anayasa başta olmak üzere, darbe hukukundan arınırsa işte o zaman bu ülkeye demokrasi gelmiş olur. Şu anda parlamento vesayet altında, yargı vesayet altında, yürütme organı bir kişi, medya kontrol altında. Bu mudur demokrasi? Bunu yapan kim darbe hukuku. Darbe döneminde gelen yasalar.

‘BASILAN PARA DOLARA GİDİYOR’

 AKP iktidarına “Londradaki bir avuç tefeci sorumluysa, ekonomiyi bu kadar kırılgan hale niye getirdiniz. O bir avuç tefeciye 150 milyar dolar faiz ödediniz” diye soran Kılıçdaroğlu, devalüasyon yaşandığını söyledi:

“Eğer Türk Lirası güven veren bir para değilse, o zaman doğal olarak dolara ve altına yatırırlar. Ekonomi iyiyse, ekonomi vatandaşa güven veriyorsa, ihracatı artırabiliyorsanız o zaman TL’ye olan güven artar. TL’ye yönelik Londra’da operasyon yapılıyor deniyor. Londra’da oturanlar niye dolara operasyon yapmıyorlar da TL’ye yapıyorlar. Bunu düşünmek lazım. TL neden bu hale geldi? Para basılıyor ama o para fakire fukaraya gitmiyor. O para dolara gidiyor.” 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.