Kılıçdaroğlu: Rusya’nın seçimlere müdahalesine dair somut kanıtımız var

Kılıçdaroğlu: Rusya’nın seçimlere müdahalesine dair somut kanıtımız var
Yayınlama: 12.05.2023

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Rusya’nın 14 Mayıs seçimlerine müdahale ettiği yönündeki açıklamasını tekrarladı. Kılıçdaroğlu, Reuters ile söyleşisinde CHP’nin elinde somut kanıt bulunduğunu söyledi.

14 Mayıs seçimlerine iki gün kala Rusya’nın sürece Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan lehine olası müdahalesi tartışılıyor. Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Moskova’ya yönelik suçlamasını tekrarlayarak “deep fake paylaşımlarının arkasında Rusya’nın bulunduğuna dair CHP’nin elinde somut kanıt olduğunu” söyledi.

‘TÜM DÜNYANIN HABERDAR OLMASINI İSTEDİM’

Ankara’daki ofisinde Reuters ajansı ile bir söyleşi gerçekleştiren Kılıçdaroğlu, Rusya’yı niçin seçimlere müdahale etmekle suçladığına dair soruya “Eğer somut kanıtımız olmasaydı tweet atmazdım” yanıtını verdi. CHP lideri, “Bir diğer ülkenin, bir parti lehine Türkiye’nin seçim sürecine müdahale etmesini kabul edilemez buluyoruz. Tüm dünyanın bundan haberdar olmasını istedim. Bu çağrıyı bir tweet ile açıkça yapmamın sebebi bu” dedi.

‘RUSYA İLE İLİŞKİLERİMİZİ KORUMAK İSTİYORUZ AMA…’

Kılıçdaroğlu, Kremlin’in bu suçlamayı yalanlamasından önce gerçekleştirilen söyleşide, Türkiye’nin Rusya ile yakın ekonomik ilişkileri bulunduğunu vurgulayarak şu çıkışı yaptı: “İlişkilerimizi korumak istiyoruz, dostane ilişkileri bozman istemiyoruz ama iç işlerimize müdahale edilmesine izin vermeyeceğiz.”

‘UKRAYNA İLE RUSYA ARASINDA YENİ BARIŞ GİRİŞİMİ İÇİN BASTIRACAĞIZ’

Seçimleri kazanması halinde Rusya ile Ukrayna arasında yeni bir barış girişimi için bastıracağını da ekleyen Kılıçdaroğlu, “Bir barış anlaşması sağlayabilirsek bu hem bizim için hem tüm dünya için çok önemli olacaktır. Fakat bir herhangi bir ülkenin bir diğer ülkeyi işgal etmesini doğru bulmadığımızı açıkça söylemeliyiz” ifadelerini kullandı.

‘NATO’NUN GENİŞLEMESİNİ DESTEKLEYECEĞİZ’

CHP lideri, seçilmesi halinde NATO’nun genişlemesine destek verip vermeyeceğine dair soruyu ise “Elbette” diye yanıtladı. Kılıçdaroğlu, “NATO 21’inci yüzyılda sadece askeri bir kuruluş değildir, aynı zamanda demokrasiyi savunan da bir kuruluştur. NATO ile ilişkilerimizi geçmiştekiyle aynı çerçevede sürdüreceğiz” dedi.

‘BARIŞ ODAKLI BİR DIŞ POLİTİKA İZLEYECEĞİZ’

Tayyip Erdoğan döneminde Dışişleri Bakanlığı’nun politika belirleme süreçlerinden dışlandığını ve bunun Türkiye dış politikasının temel bir sorunu haline geldiğini de söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin ulusal çıkarlarına öncelik veren barış odaklı bir dış politika izleyeceğiz. Önceliğimiz kendi ulusal çıkarlarımız ve modern dünya ile aynı çizgide hareket etmek olacak” diye konuştu.

‘PİYASALAR, RASYONEL EKONOMİ POLİTİKALARIMIZA GÜVENİYOR’

Kılıçdaroğlu, kendisini Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 5.6 puan önünde gösteren KONDA anketinin açıklanması ve Memleket Partisi lideri Muharrem İnce’nin adaylıktan çekilmesi sonrası Türkiye borsalarında yaşanan yükselişi de değerlendirdi. Bu yükselişin “piyasaların pazar günü Millet İttifakı’nın kazanacağına inandığını işaret ettiğini” söyleyen Kılıçdaroğlu, ittifakın “rasyonel ekonomi politikalarına güven duyulduğu yorumunu yaptı.

NE OLMUŞTU?

Kemal Kılıçdaroğlu, dün Twitter hesabından hem Türkçe hem de Rusça yaptığı paylaşımla, cumhurbaşkanlığı adaylığından çekildiğini açıklayan Muharrem İnce ile ilgili kaset iddialarına ilişkin şunları dile getirmişti:

“Sevgili Rus Dostlarımız, Dün bu ülkede ortaya saçılan montajlar, kumpaslar, Deep Fake içerikler, kasetlerin arkasında siz varsınız. Eğer 15 Mayıs sonrası dostluğumuzun devamını istiyorsanız, elinizi Türk’ün devletinden çekin. Biz hala işbirliğinden ve dostluktan yanayız.”

KREMLİN NE DEDİ?

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov ise bugün yaptığı açıklamada Kılıçdaroğlu’nun Rusya’ya yönelttiği suçlamaların gerçeği yansıtmadığını savunarak “Diğer ülkelerin içişlerine ve seçim süreçlerine karışmadığımızı defaatle söyledik ve bunda ısrarcıyız. Resmi olarak beyan ederiz ki, herhangi bir müdahale söz konusu olamaz. Eğer birileri Kılıçdaroğlu’na böyle bir bilgi vermişse, bunlar yalancıdır” dedi.

Peskov, “Biz, Türkiye ile ikili ilişkilerimize çok ama çok değer veriyoruz, zira Türkiye, şimdiye dek karşılaştığımız tüm bölgesel ve küresel sorunlarda çok sorumlu, egemen ve düşünülmüş bir tutum sergiledi” ifadelerini kullandı.