Kılıçdaroğlu’ndan ‘dokunulmazlıkları kaldırdı’ eleştirilerine Kürtçe atasözlü yanıt

Kılıçdaroğlu’ndan ‘dokunulmazlıkları kaldırdı’ eleştirilerine Kürtçe atasözlü yanıt
Yayınlama: 18.05.2024

Kemal Kılıçdaroğlu, dün Kobanê davasında verilen cezalara tepki gösterdiği paylaşıma gelen dokunulmazlık konusunda ‘Anayasaya aykırı ama evet’ söylemi üzerinden gelen tepkilere Kürtçe atasözüyle yanıt verdi: Bila mirov kuştiyê şera be ne girtîyê rovîya be

Kobanê Davası’nda eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a 42 yıl, Figen Yüksekdağ’a 30 yıl 3 ay, yargılanan Kürt siyasetçilere ise yüzlerce yıl hapis cezası verilmesine tepkiler sürüyor. Dün Kobanê Davası kararlarına tepki gösterirken “Adalet terazisi bugün bir kez daha kırıldı” diyerek paylaşım yapan CHP’nin önceki dönem genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2016’da dokunulmazlıkların kaldırılmasındaki “Anayasa’ya aykırı ama evet’ söylemi üzerinden çok tepki aldı. Kılıçdaroğlu bugün bir paylaşım yaparak, “Gerek sosyal gerekse ulusal medyada, bazı kişilerin ve siyasetçilerin konuyu anlamadığını, anlayanların da işlerine gelmediği için attıkları “dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet diyerek sen sebep oldun” iftiralarını üzülerek takip ettim” dedi ve uzun bir açıklama yaptı.

Tepkilere Kürtçe bir atasözüyle karşılık veren Kılıçdaroğlu’nun paylaşımı şöyle:

‘SAYIN DEMİRTAŞ’I YALNIZ BIRAKANLARDAN OLMAYACAĞIM’

“Samimiyet ve Cesaret Gerek!

Kobane davaları sonuçlanmış ve çıkan hukuksuz kararlara en üst perdeden karşı duran bir açıklama yayınlamıştım.
Gerek sosyal gerekse ulusal medyada, bazı kişilerin ve siyasetçilerin konuyu anlamadığını, anlayanların da işlerine gelmediği için attıkları “dokunulmazlıkların kaldırılmasına evet diyerek sen sebep oldun” iftiralarını üzülerek takip ettim.

Hiç lafı eğip bükmeden söylemek isterim ki: Mevcut iktidara benim dışımda “Diktatör” diyebilen bir siyasi lider görmediğim gibi, bırakın “Diktatör” demeyi; bu hukuksuz karara karşı çıkıyor olmanın yolunu, Erdoğan’ı eleştirmekten korktukları için, “Kılıçdaroğlu dokunulmazlıkları kaldırdı” diyerek bulanları acıyarak izliyorum.

1- Terör suçu dokunulmazlık kapsamında değildir. Ayrıca Sayın Demirtaş ve arkadaşlarının işlediği veya kendilerine isnat edilebilecek bir terör suçu da yoktur. Sayın Demirtaş savunmasında da vurguladığı üzere demokrasi ve barış savunucusudur.

2- Hal böyleyken Sayın Demirtaş, içerisinde AKP rejimiyle anlaşmalı bazı partililerinin de olduğu bir irade tarafından, yalan ve iftiralar manzumesiyle, “dokunulmazlığın kaldırılması” maskesiyle tutsak edilmiştir.

3- Ve aynı irade hukuksuz, etik dışı, vicdansız bir yargılamayla bu tutsaklığı hükme bağlamıştır.

4- Sayın Demirtaş’ı tutsak eden iradenin en önemli ismi Erdoğan’ın kendisidir. Sayın Demirtaş ve arkadaşlarının, kendi partileri içerisinde, kimilerinin her fırsatta göz kırptığı ve Erdoğan’ın öncüsü olduğu irade tarafından tutsak edilmelerine karşı tek başıma kalsam da mücadele edeceğim.
Sayın Demirtaş’ı yalnız bırakanlardan olmayacağım.

Van’da, Diyarbakır’da, Muş’ta, Samsun’da, Kayseri’de ve bütün Türkiye’de seçim dönemi ve öncesinde bana olan sevgiyi ve çok daha önemlisi demokrasiye ve adalete olan özlemi, inancı görmüş biriyim. Güzel ülkemizin varlığı ve geleceği için samimi bir şekilde siyaset yapan ve çalışan herkes için sonuna kadar mücadele ettim, ederim!

Bugün, Sayın Demirtaş’ın da Sayın Can Atalay’ın da ve diğer bütün siyasi tutsakların da ödedikleri bedelin kaynağı dokunulmazlıkların kalkması değil, baskıcı hükümetin karşısında, halkın yanında dik durmalarıdır!

En başta kendi partileri olmak üzere, arka kapılarda adaletin değil de gücün yanında olmayı seçenlere tavsiyem; samimiyetle vatansever bir anlayışta siyaset yapmaları, yapılan bütün hukuksuzlukları cesurca muhatabına söylemeleridir.

Bütün siyasi partilerin içerisinde bedel ödemiş, müesses nizama karşı durmuş, milletin kötü talihi değişsin istemiş, bu uğurda mücadele etmiş bütün arkadaşlarımın haklarını savunmaktan asla vazgeçmeyeceğim.

Vatanperver Kürt halkının sevgili Başkanı Sayın Demirtaş ve Hatay halkının göz bebeği vekili Can Atalay bizimdir, timsah göz yaşlarıyla arka kapı pazarlıkçıları Erdoğan’ın olsun.

Bir Kürt atasözünün de dediği gibi;
Bila mirov kuştiyê şera be ne girtîyê rovîya be.

İnsan; aslanın ölüsü olsun ama tilkinin tutsağı olmasın…”