Kızılay Başkanı Kerem Kınık istifa etti

Kızılay Başkanı Kerem Kınık istifa etti
Yayınlama: 12.05.2023

Maraş depremlerinin ardından çadır ve kan satışıyla gündeme gelen ve tepkilerin odağındaki Kızılay’ın Başkanı Kerem Kınık, seçime iki gün kala istifa etti. Erdoğan dün Kınık için, “Bu konu beni ciddi manada üzdü” demişti.

Maraş merkezli depremlerin ardından, bölgedeki depremzedelerin çadır ihtiyacını ‘bedelsiz’ sağlaması gerekirken, deposundaki çadırları depremin ilk haftasında Ahbap Derneği ve Türk Eczacıları Birliği’ne sattığı ortaya çıkan Kızılay’ın başkanı Kerem Kınık, Halk TV’de yer alan habere göre seçime iki gün kala istifa etti.

BİNALİ YILDIRIM İSTİFA ÇAĞRISI YAPMIŞ, ERDOĞAN ELEŞTİRMİŞTİ

Kerem Kınık’ı istifaya davet edenler arasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da vardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Kızılay’a ilişkin yaptığı açıklamada, çadır satışı ile ilgili “Bu konu tabii beni de ciddi manada üzmüştür. Kızılay böyle bir çadır satma fiiline, işine giremez. Süratle de tabii bu yanlışı düzeltmesi gerekir. Çünkü biz Kızılay’ı özellikle çadır üretiminde çok daha aktif hale gelmesi için sürekli teşvik ettik. Kızılay’ın çadır dendiği zaman en ufak bir sıkıntısının, probleminin olmaması gerekir” demişti.

‘İSTİFA EDERSEM KAOS OLUR’ DEMİŞTİ

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda geçtiğimiz mart ayında savunma yapan Kınık, istifa edip etmeyeceği konusundaki sorulara “Kızılay Başkanı istifa ettiğinde tüzük gereği genel kurula gidilmesi gerekir. Kızılay’ın idari işleri durur ve kaotik bir durum oluşur” yanıtını vermişti. AHBAP derneğine yapılan çadır satışına ilişkin haberinin olmadığını iddia eden Kınık, şunları söylemişti:

“Vatandaşın bağışı ile satılan bir çadır yok. Vatandaşa yönelik bir ticari satış olmamıştır olamaz. Çadır satışından benim de AHBAP Derneği Başkanı’nın da haberi yoktu. Bana sorsalardı AHBAP’a göndermeyin derdim. Haberimiz olsaydı vermezdik çünkü dünyanın pek çok yerinde çadır bakıyorduk, kendi lojistiğimizle o çadırları bölgeye götürürdük.”

AYRINTILAR GELİYOR…