Hilvan Cezaevi’nde bir el yıkama sabununun 50 TL’den satıldığı ve yerde yatanların olduğu aktarıldı. Gardiyanların da maske ve eldivensiz çalıştığı bilgisi verildi.


Ömer Özmen, koğuşlarında 4 kişinin yerde yattığını, gardiyanların maske ve eldiven takmadan eşyalarına dokunduğunu aktardı. Özmen, el sabunun dahi 50 TL’ye satılmaya başlandığını söyledi.

Urfa Hilvan 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan Ömer Özmen, haftalık telefon görüşmesinde cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini annesi Zeynep Özmen’le paylaştı. Cezaevinde koronavirüse (Covid-19) dair hiçbir önlemin alınmadığını aktaran Özmen, sağlıklarının hiçe sayıldığını kaydetti.

‘YERDE YATANLAR VAR, EL YIKAMA SABUNU DA 50 TL’

Özmen cezaevinde maruz kaldıkları hak ihlallerini şöyle sıraladı:

“Bir koğuşta 18 kişi olarak kalıyoruz. 4 arkadaşımızda yerde yatırıyor. Cezaevi idaresi bize temizlik ve hijyen malzemesi vermeyip, bize; ‘parayla atın alın’ diyorlar. Bir el yıkama sabununun fiyatı 50 TL. İdare koğuşlarımızı dezenfekte etmedi. Sadece zemin katını dezenfekte etti. Gardiyanlar ne maske ne de eldiven takmıyorlar. Bu şekilde koğuşlarımıza gelip, eşyalarımıza dokunuyorlar. Cezaevinde salgına karşı önlem adına bir şey yok. Zaten kitap ve radyolarımızda elimizden alınmış, durumda.”

‘ADLİ TUTUKLULARI BIRAKIYORLAR AMA HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDENLER BIRAKILMIYOR’

İnfaz yasasında siyasi tutukluların kapsam dışına bırakılmasına tepki gösteren Özmen’in annesi Zeynep Özmen, “Çocuklarımızı göz göre göre öldürmek istiyorlar. Salgından ötürü her gün insanlar ölüyor. Cezaevlerinde çocuklarımız hiçbir önlem alınmadan tutuluyor. Adli tutukluları bırakıyorlar ama sırf hakları için verdikleri mücadelede tutuklanan çocuklarımız bırakılmıyor. Bu adalet mi? Zaten adalet olsa, binlerce insan boş yere yatmaz. Cezaevlerinde ölümler olmadan tutsaklar serbest bırakılmalı. Çocuklarımız ölmemeli” diye belirtti. (MA)