Koronavirüs testi yapmaya yetkili olan kurum sonuçları gizlemiş

Koronavirüs testi yapmaya yetkili olan kurum sonuçları gizlemiş
Yayınlama: 02.04.2020

İstanbul’da koronavirüs testi yapmaya yetkili olan sağlık kurumunun laboratuvar, test sonuçlarını Sağlık Bakanlığına bildirmediği, önlem alınmasını engellediği ortaya çıktı.


Koronavirüs testi (Covid-19) yapmaya yetkili olan İstanbul’daki Özel Haseki Gelişim Tıp Laboratuvarı’nın yaptığı test sonuçlarını Sağlık Bakanlığı ve kamu kurumlarıyla paylaşmadığı öğrenildi.

Bakanlık bu kuruma kaç hastaya test yaptıklarını, hasta isimlerini, adreslerini ve telefon numaralarını sordu. Ancak Özel Haseki Gelişim Tıp Laboratuvarı, “Kişisel Verileri Koruma Kanununu” gerekçe göstererek bu bilgiyi bakanlıkla paylaşmadı.

İSTANBUL İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Cumhuriuyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre “Bu sağlık kuruluşunun yaptığının çok vahim sonuçlar doğurduğunu” belirten İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, konuya ilişkin çok acil işleme alınması talebiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Yapılan tahlilleri gizleyen laboratuarın bir başka şubesi hakkında da geçen günlerde suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

KARANTİNAYI ENGELLEDİ

“Çok acil işleme alınması taleplidir” yazılı suç duyurusu dilekçesinde laboratuvar yetkililerinin kayıtsız davranışlarının çok vahim sonuçlar doğurduğu, halkın sağlığını tehlikeye attığı belirtildi.

HASTA KİŞİLERİN SALGINI YAYMA SÜRECİ ENGELLENEMEMİŞ OLDU

Ayrıca dilekçede, laboratuvarın kayıtsızlık göstererek test sonuçlarını ilgili makamlara bildirmediği için hastaların başkalarıyla temas etmeden önce karantina altına alınması ve daha önce temas etmiş olabileceği kişilerin tespit edilerek aynı teste tabi tutulması sürecine engel olunduğu kaydedildi.

‘BAKANLIĞIN KARANTİNA TEDBİRİ ALMASI ENGELLENDİ’

Dilekçede, “Bakanlığın karantina tedbiri alması engellendi” denildi. Özel Haseki Gelişim Tıp Laboratuvarı yetkililerinin, “Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” suçundan cezalandırılması istendi. Ayrıca aynı sağlık kuruluşunun başka bir şubesi olan Özel Kızıltoprak Gelişim Tıp Laboratuvarı hakkında da Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunulduğu öğrenildi.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.