Kürdistan Asayişi açıkladı: Uluslararası uyuşturucu baronu Süleymaniye’de yakalandı

Kürdistan Asayişi açıkladı: Uluslararası uyuşturucu baronu Süleymaniye’de yakalandı
Yayınlama: 05.05.2024

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Asayiş Müdürlüğü, Raperin’de yapılan baskında Uluslararası çapta aranan bir uyuşturucu kaçakçısının yakalandığını duyurdu. İsmi açıklanmayan kaçakçının izi, Bağdat’a büyük bir sevkıyat yapılması üzerinde bulundu.

Uluslararası çapta aranan bir uyuşturucu kaçakçısının, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) Süleymaniye kentinde yakalandığı açıklandı. IKBY’nin Asayiş Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, söz konusu kişinin Irak Narkotikle Mücadele Direktörlüğü ile işbirliği içinde yapılan operasyona Süleymaniye’nin Raperin bölgesinde yakalandığı belirtildi.

Buna göre, ismi ve milliyeti açıklanmayan şüpheli Irak ile Suriye arasında uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor. Asayiş açıklamasına göre şüphelinin izi, geçen hafta Bağdat’a büyük bir sevkıyat yapılması üzerine bulundu. Operasyon sırasında ise üç kilogramın üzerinde uyuşturucuya ve silahlara el kondu.

Kaçakçının daha önceden de yakalanması için birkaç kez operasyon düzenlendiği ancak güvenlik güçleri ile çatışmaya girerek kaçtığı bilgisi de verildi.

Irak’ta 2023 boyunca 19 binden fazla kişi uyuşturucu ile bağlantılı suçlardan gözaltına alınmış ve 15 tonun üzerinde uyuşturucuya el konmuştu.