Mannheim’daki bıçaklı saldırıda tutuklama kararı

Mannheim’daki bıçaklı saldırıda tutuklama kararı
Yayınlama: 01.06.2024

Mannheim’da İslam karşıtı Pax Europa Hareketi’nin etkinliği sırasında düzenlenen bıçaklı saldırı sonrasında başlatılan soruşturmada saldırının hangi saikle işlendiği sorusuna yanıt aranıyor.

Almanya’nın Mannheim kentinde İslam karşıtı Pax Europa Hareketi’nin etkinliği sırasında bıçaklı saldırı düzenleyen zanlı hakkında tutuklama kararı çıkarıldı. Karlsruhe’deki savcılık ve Baden-Württemberg Kriminal Dairesi tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, 25 yaşındaki zanlı “cinayete teşebbüs” ile suçlanıyor. 

Zanlının 2014 yılından bu yana Almanya’da yaşadığı, evli olduğu ve iki çocuğunun bulunduğu belirtildi. Afganistan doğumlu zanlının Hessen eyaletinin Heppenheim kentindeki evinde de dün gece arama yapıldığı kaydedildi. 

Açıklamada altı kişinin yaralandığı bıçaklı saldırı ile ilgili soruşturmanın da sürdüğü belirtildi. Açıklamaya göre, polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilen ve yaralanan saldırganın henüz ifadesinin alınmadığı belirtildi.

Baden-Württemberg Kriminal Dairesi saldırının hangi saikle işlendiği sorusunun soruşturmanın odağında bulunduğunu ifade etti.

Bıçaklı saldırı sonrasında başlatılan soruşturma, polisin siyasi saikle işlenen suçlarla mücadeleden sorumlu birimi ile Baden-Württenberg Eyalet Kriminal Dairesi ve Mannheim Polisi tarafından yürütülüyor.

Polis memurunun durumu ciddiyetini koruyor

Mannheim Marktplatz’da İslam karşıtı Pax Europa Hareketi’nin bir etkinliği sırasında dün düzenlenen bıçaklı saldırıda bu harekete mensup beş kişi ile bir polis memuru yaralanmış, saldırgan da polis tarafından vurularak etkisiz hale getirilmişti.
Kaynak: dwturkce