DİYARBAKIR / BATMAN – Mezarlıklara yönelik saldırılara Diyarbakır ve Batman’da yaptıkları mezarlık ziyaretleri ile tepki gösteren MEBYA-DER,  “Mezarlıklardan elinizi çekin, değerlerimize dokunmayın” çağrısı yaptı. 

Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER), son zamanlarda mezarlara dönük gerçekleştirilen saldırılara ilişkin Yeniköy Mezarlığı’nda yapmak istediği ziyaret ve basın açıklamasını polis engelledi. Açıklamaya izin verilmemesi üzerine mezarlık ziyareti gerçekleştirildi. 

Ziyaretin ardından açıklama MEBYA-DER binasında gerçekleştirildi. Açıklamada “Destén xwe ji goristanén me bikşınin (Mezarlıklarımızdan elinizi çekin)” pankartı açıldı.

‘ŞEX SEİD,  SEYİT RIZA’NIN  MEZARLIKLARI BİLİNMİYOR’ 

Açıklamayı yapan MEBYA-DER üyesi Hanım Altındağ, Mayıs ayının gerek Kürt halkı için gerekse insanlık tarihi için oldukça önemli yere sahip olduğunu belirterek, devrimci önderlerinin büyük bir onur ve gururla zafere yürüdüğünü söyledi. Özgürlüğe yürüyenlerin mezarlarından korkan faşist zihniyetin mezarlara saldırarak tahrip ettiğini dile getiren Altındağ, Şex Seyid, Seyid Rıza’nın, 17 bin faili meçhul olarak bilinen insanın cenazelerinin nerede olduğu bilinmiyor. Bu saldırıların temel amacı toplumu belleksiz bırakma, özünden koparma, iradesizleştirme ve kendisine yabancılaştırarak teslim almaktır” dedi.

‘DİYANET NEDEN SESSİZ KALIYOR?’ 

Saldırıların Garzan Mezarlığı’yla ayyuka çıkan çıktığını ifade eden Altındağ,  Van, Muş, Hakkari, Bingöl, Silvan ve İdil’le devam eden mezarlık saldırılarını  vahşet olarak değerlendirdi. AKP’nin her  kelimede  Allah’ı yad ettiğini ifade eden Altındağ, “Dün İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada herhangi bir mezarlık saldırısı ve yıkımın olmadığını söylemişti. Peki o zaman Garzan Mezarlığı’ndan çıkarılan cenazeleri Kilyos Kimsesizler Mezarlığı’nda kaldırımın altına, kırık kutular içinde üst üste kim defnetme kararını verdi? Kepçelerle mezarları yıkıp cenazeleri kim çıkarttı? Gever’de defalarca mezarları kim kırdı? Madem askeri ve emniyet yetkilileri yapmadıysa kim yaptı? Bununla ilgili herhangi bir soruşturma başlatıldı mı? Mezarlıklara ilişkin bunca haber gündemdeyken Diyanet neden sessiz kalıyor?” diye sordu.

‘MEZARLIKLARDAN ELİNİZİ ÇEKİN’

Altundağ, İçişleri Bakanlığı ve Diyanet açıklama yapmadığı sürece sorumlusu olduğunu vurguladı. “Mezarlarımızdan elinizi çekin, değerlerimize dokunmayın” diyen Altındağ, tüm kurum ve kuruluşları yapılanlara karşı ses çıkarmaya çağırdı. 

BATMAN 

Batman Asri Mezarlığı’nda da bir araya gelen MEBYA-DER’liler, mezarlık saldırılara karşı basın açıklaması yapmak istedi. Açıklama öncesi mezarlığın kapısının kilitlendiği gözlendi. Bunun üzerine açıklama mezarlık dışında yapıldı. Açıklamaya  Din Alimleri Derneği temsilcileri, Halkların Demokratik Partisi(HDP) Batman İl Örgütü, HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran katıldı.

‘RUHUMUZ KEMİKLER İLE’

Asri Mezarlığı önünde yapılan basın açıklamasında MEBYA-DER yöneticilerinden Mirza Öztekin konuştu. Öztekin mezarlara yapılan saldırıları kınadıklarını ifade ederek, saldırıları Yezidliğin bir türü olarak değerlendirdi. Bu politikalardan derhal vazgeçilmesi çağrısında bulunan Öztekin, “O mezarlar bizim tarihimizdir. Bu saldırıları kabul etmiyoruz. Ruhumuz ölülerimizin kemiklerindedir” diye konuştu.

‘SEÇİMLERİ BEKLEMEYELİM’

Öztekin’in ardından konuşan  HDP Milletvekili Ayşe Acar Başaran ise, iktidar siyasetinin çürüdüğünü ifade ederek, “Bu çürümüşlüğün  en dipteki halidir. Cenazeler ile savaşmak en dip çürümüşlüktür. 1990’lı yıllarda faili meçhuller ile bir mezar taşını bize çok görenler bugün tarihten silindi çocukların yüzlerine bakamıyorlar. O yüzden biz buna müsaade etmeyelim. Pandemi sürecini fırsat olarak görenlere seçimleri beklemeden tüm demokratik tepkimiz ile cevap verelim” dedi.