Peru polisi doğruladı: 20 milyon dolarlık kokainin adresi Türkiye’ydi

Peru polisi doğruladı: 20 milyon dolarlık kokainin adresi Türkiye’ydi
Yayınlama: 28.03.2023

Peru polisi cuma günü başkent yakınlarındaki Callao limanında ele geçirilen 2,3 tonluk kokainin varış yerinin Türkiye olduğunu doğruladı. Polis yetkilileri ele geçirilen uyuşturucunun piyasa değerinin en az 20 milyon dolar olduğunu da açıkladı.

Perulu yetkililer cuma günü başkent Lima yakınlarından El Callao limanında ele geçirilen 2,3 tonluk kokainin varış adresinin Türkiye olduğunu doğruladı.

Peru narkotik ekipler DP World Limanı’ndaki bir depoda yaptığı incelemelerde kurşun ve turuncu renkli seramikler arasına gizlenmiş kauçuk kalıplar içinde 2 bin 310 kilo 760 gram kokain ele geçirmiş, Peru basını uyuşturucunun nihai varış noktasının Türkiye olduğunu yazmıştı.

Konuyla ilgili basın toplantısı yapan El Callao Emniyet Müdürü Luis Angel Bolanos “Bu kargonun son varış noktasının Türkiye olduğu bildiğimiz ilk olay. Genellikle Belçika, Hollanda, İspanya ve Fransa’da limanlara giden kargolardan haberdarız” dedi. Bolanos, ele geçirilen kokainin piyasa değerinin “en az 20 milyon dolar” olduğunu da söyledi.

Polis basın toplantısında ayrıca seramik karo olarak görünmesi için kauçuk levhalara sabitlenmiş kokaini de sergiledi.

peru-kokain.jpg

Peru’dan Türkiye’ye kokain sevkiyatı, geçtiğimiz yıl kasım ayında Cengiz Güner adlı bir kişinin soya yağı içinde Türkiye’ye 1,5 ton kokain göndermek isterken yakalanmasıyla gündeme gelmişti

Polis verilerine göre Peru geçen yıl 28 tonu kokain hidroklorür olmak üzere rekor düzeyde 86,4 ton uyuşturucu ve yasa dışı madde ele geçirdi. Birleşmiş Milletler’e göre Peru ve Kolombiya dünyanın en büyük kokain ve koka yaprağı üreticileri arasında.