Pervin Buldan Iğdır’da konuştu: Gün küsme, darılma ve evde oturma zamanı değil, faşizme kaybettirme zamanıdır

Pervin Buldan Iğdır’da konuştu: Gün küsme, darılma ve evde oturma zamanı değil, faşizme kaybettirme zamanıdır
Yayınlama: 09.05.2023

Onbinlerce kişinin katıldığı Iğdır mitinginde konuşan Pervin Buldan, “Gün küsme, darılma ve evde oturma zamanı değil, faşizme kaybettirme zamanıdır” dedi. Buldan, Onların bize uygulamış oldukları bütün zulümleri onlarla birlikte sandığa göndereceğiz” dedi

Yeşil Sol Parti, Iğdır’da on binlerin katılımıyla miting düzenledi. Belediye meydanında düzenlenen mitinge, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan katıldı.

Sabah saatlerinde üç arama noktasından geçen halk Yeşil Sol Parti flamalarıyla alandaki yerini aldı. Kadın ve gençlerin yoğun katılım gösterdiği mitinge gelenler çalınan müzikler eşliğinde halaya durdu. Saygı duruşunun ardından kentin milletvekili adayları ve Yeşil Sol Parti sözcüleri halkı selamladı.

‘YEŞİL SOL’UN HİKAYESİNDE GENÇ, KADIN, EMEK VAR’

Mitingde konuşan Pervin Buldan, “Yeşil Sol’un hikayesinin içerisinde gençlerin gelecek umudu var, hayalleri var. Bu hikayenin içerisinde kadınların baskısız, sömürüsüz, emeğinin sömürülmediği, şiddete uğramadığı, katledilmediği ve saçının teliyle dünyayı titrettiği bir kadın mücadelesi var. İşte bizim hikayemiz bu” diye konuştu. Buldan şöyle devam etti.

“Peki onların hikayesi ne? AKP ve MHP’nin hikayesinde ne var? Onların hikayesinde açlık var, yoksulluk var, hırsızlık var. Onların hikayesinde sefalet var, onların hikayesinde nefret var, kin var, öfke var. Onların hikayesinde cezaevleri var, siyasetçilerin cezaevlerine tıkılması var. Onların hikayesinde belediyelerimize kayyım atamak var. Onların hikayesinde sadece kendi yandaşları beşli çeteleri var, AKP’liler ve MHP’liler var. Onlar gibi düşünmüyorsan, onlardan yana tavır almıyorsan, onlara oy vermiyorsan o zaman sana nefes alma hakkını bile tanımıyorlar, yaşam hakkını tanımıyorlar. Her türlü zulmü, hukuksuzluğu, haksızlığı, şiddeti sana reva görüyorlar. Ama 14 Mayıs’ta artık onları göndereceğiz ve siyasi tarihten sileceğiz” diye konuştu.

‘KAYNAKLAR ERDOĞAN VE YANDAŞLARINA AKIYOR’

Ekonomik krizin insanları artık perişan ettiğini dile getiren Buldan sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Iğdır halkının yaşadığı sefaleti, yoksulluğu onlar sarayın penceresinden göremezler. Sizlerin kaynamayan boş tencerelerinizi, okullara aç gönderdiğiniz çocuklarınızın yastıklara başlarını aç koyan çocuklarını Saray’ın pencerelerinden göremezler. Çünkü onlar kasalarını doldurmakla meşguller. Onlar yandaşlarını zengin etmekle meşguller. Onlar çetelerine ihale dağıtmakla meşguller.

Bugün seçim meydanlarında yalanları, hakaretleri, parmak sallamaları ardı ardına geliyor. Bir gün gaz diyorlar, ertesi gün benzin diyorlar, en sonunda petrol dediler ve bütün bunların gaz olup uçtuğunu görmüyorlar. Onlar da 14 Mayıs tarihinde gaz olup uçacaklar. Ülkenin elbette kaynaklarının doğru yere aktarılmasıyla bu ülke kalkınabilir. Ancak onlar kendi Saraylarında zenginliklerini korumaya devam ediyorlar. Bu ülkenin asıl kaynağı Ankara’daki, Beştepe’deki Erdoğan’ın Saray’ıdır. Bunu herkes böyle bilsin bu kaynaklar sadece Erdoğan’a ve yandaşlarına aktarılıyor. Iğdır halkına esnafına çiftçisine üreticisine gencine işsizlerine aktarılmıyor. Onlar için varsa yoksa kendileri kendi koltukları ve iktidarlıklarıdır. Ama Iğdır halkı kararını vermiş ve 14 Mayıs tarihinde AKP’yi burada tabela partisi haline getirecekler. Onların hikayesi bitti, onların artık filmi bitti ve filmin sonuna geldik.”

‘ERDOĞAN YÜZÜKLERİN EFENDİSİ OLDU’

AKP’nin meydanlarda kendi partilerini karalamak için elinden gelen her şeyi yaptığına dikkat çeken Buldan, “AKP yine yalanlara, iftiralara başladı her gün bizi karalayarak, parmak sallayarak, hakaret ederek seçim çalışması yürütüyorlar. Talimatı Allah’tan aldığını söyleyen bir Erdoğan var artık. Dini bile siyasete alet etmekten çekinmeyen bir AKP var. Kendisini peygamber zan eden bir Erdoğan var. Sadece bu değil elbette milletimizin halkımızın inancını sömüren, istismar eden bir AKP var. Bütün bunlara dur demenin zamanı elbette 14 Mayıs tarihidir. 14 Mayıs tarihinde onları geldikleri yere göndereceğiz. Gelirken Erdoğan parmağındaki yüzüğü göstererek ‘Tek servetim parmağımdaki yüzük’ demişti ancak şimdi yüzüklerin, zenginliklerin efendisi oldular. Tek yüzükle geldiği yere onları göndermenin zamanı geldi. Yeşil Sol Parti’nin rüzgarı artık her yerde kimse bizi durduramaz” diye konuştu.

‘GÜN YAN YANA DURMA GÜNÜDÜR’

Iğdır halkının bir kez daha kendi iradesine sahip çıkacağını ifade eden Buldan, şöyle konuştu:

“Halkımız adaylarımızı parlamentoya gönderecek ve oylarını asla ve asla paraya etmeyecek. Şimdi geçmiş dönemlerde makarna verenler, çay dağıtanlar, şeker verenler, kömür dağıtanlar bu dönem para dağıtmaya başlamış. Ama onlar bilsinler ki, Iğdır halkı iradesini kömüre de makarnaya da satmadı, paraya da satmayacak. Asla satmayacak. Bir sözüm de küsenlere, darılanlara ve evinde oturanlara. Bu parti, geçmişten beri herkese görev verdi. Bir dönem görev alanlar, başka bir dönem görev almayınca eğer küsüyorsa, daralıyorsa evinde oturuyorsa, o zaman bu mücadeleyi anlamamış demektir. Hiç kimsenin bu mücadeleye katkı sunmadan zarar vermesine asla izin vermeyiz. Onlar da bilsin ki, bu onurlu mücadelede olmak herkesi yüceltir. Çünkü bu parti herkese kıymet vermiş, herkesi onurlandırmış, herkese görev vermiştir. Bu dönem başka arkadaşımız görevlendirilmişse eğer, o zaman he bu iki arkadaşlarımızın yanında durmaktır. Gün küsme darılma ve evde oturma zamanı değildir zaman faşizme kaybettirme zamanıdır. Zaman birlik ve beraberlik içerisinde olma günüdür. Bunu başarırsak, biz Iğdır’da 2-0 yaparız. Bir kez daha söylüyorum. Iğdır’da demokrasi 2, faşizm 0 olacak.”

‘ZULÜMLERİNİ ONLARLA BİRLİKTE SANDIĞA GÖMECEĞİZ’

Buldan, son olarak şunları söyledi: “Sandığa gideceğiniz gün elinize pusulayı alın ve başka hiçbir partiyi görmeyin. Sadece Yeşil Sol’u görün. Yeşil Sol’un altına mührünüzü öyle bir vurun ki, 50 artı 1’i Recep Tayyip Erdoğan rüyasında görsün. Bir oy Yeşil Sol’a bir oy Kılıçdaroğlu’na diyoruz. Niye? Çünkü artık faşizmin gitmesini, baskıların durmasını istiyoruz. Bu ülkeye barışın, huzurun, refahın, sevginin, adaletin gelmesini istiyoruz. Bu ülkede artık sevgiden, huzurdan bahsedilmiyor. İnsanlar evlerinde huzurla oturmuyor. Karanlık günlerin hayalini kuranlar şunu bilsinler ki, Yeşil Sol bu ülkenin teminatıdır, Yeşil Sol adaletin barışın, huzurun teminatıdır. Onların yaptıkları bütün hukuksuzlukları kendileriyle birlikte göndereceğiz. Kayyımlarını da göndereceğiz, hukuksuzluklarını da göndereceğiz. Onların bize uygulamış oldukları bütün zulümleri onlarla birlikte sandığın dibine göndereceğiz.”

Buldan’ın konuşmasının ardından miting, Cevdet Bağca’nın konseriyle son buldu. (MA)