Ramazan Tanrıverdi 30 yılın ardından tahliye edildi

Ramazan Tanrıverdi 30 yılın ardından tahliye edildi
Yayınlama: 28.03.2023

Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde  tutuklu bulunan Ramazan Tanrıverdi 30 yıl 6 ay ardından cezaevinden çıkarken alkış ve zılgıtlarla karşılandı.

Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutuklu bulunan Ramazan Tanrıverdi, 30 yıl 6 ay ardından cezaevinden çıktı. Tanrıverdi 1992’de Amed’in Bismil ilçesinde gözaltına alındıktan sora çıkarıldığı Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde (DGM) yapılan yargılamada “Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak” iddiasıyla müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Cezasının dörtte üç olan 30 yılını 28 Ekim 2022 tarihinde tamamladı. Ancak cezaevinde aldığı bir disiplin cezası nedeniyle 6 ay hapis cezası verildiği için tahliye edilmedi. 6 ay cezasını da  tamamlayan Tanrıverdi coşkulu bir şekilde karşılandı.

Tanrıverdi’yi karşılamak için ailesi erken saatlerden itibaren Bismil ilçesinden cezaevi önüne geldi. Tanrıverdi ailesini Tutuklu Hükümlü Aileleriyle Dayanışma Derneği TUHAY -DER Amed Şubesi, MED TUHAD-FED avukatı Aslı Bulut, görevden alınan Bismil Belediye Eşbaşkanları Gülşen Özer ve Orhan Ayaz, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP)  ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Bismil  ilçe örgütü yöneticileri ve çok sayıda yurttaş karşılamaya eşlik eşti.

Tanrıverdi cezaevi süresi boyunca kalbinden bir defa anjiyo oldu ve şeker hastalığı ile mücadele etti.Tanrıverdi, tutuklu bulunduğu cezaevi süresi boyunca kendi istemi dışında “Amed, Semsûr, Rize, Midyat, Êlih, Yozgat ve birçok ilde bulunan cezaevlerine sürgün edildi.

ZILGIT VE ALKIŞLARLA KARŞILANDI

Tanrıverdi, cezaevinden çıkarken zılgıt ve alkışlarla karşılandı. Kendisini karşılaya gelenlerle selamlaştıktan sonra barışın sembolü olan beyaz güvercinleri uçurttu. Ardından da kısa bir konuşma yapan Tanrıverdi: “Bu halkı burada  gördükten sonra  artık benim için 30 yıllık bir hiçtir. Çok sevdiklerimizi de cezaevinde bıraktık.  Umudum var en yakın zamanda onlarla özgür yarınlarda buluşacağız” ifadelerini kullandı.

Tanrıverdi kendisi için Bismil’den gelenlerle birlikte alkış ve zılgıtlarla Bismil’e doğru çıktı.