Sakık: Kürtler Kılıçdaroğlu’na mesajı verdi

Sakık: Kürtler Kılıçdaroğlu’na mesajı verdi
Yayınlama: 04.05.2023

AĞRI – Yeşil Sol Parti’nin Bazid’teki mitinginde devletin özel savaş politikalarına dikkat çeken vekil adayı Sırrı Sakık, Kürtlerin Cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’na “Kürt sorununu sulh ile çözün ve bizimle kavga etmeyin” mesajı verdiğini söyledi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Bazid’te (Doğubayazıt) miting düzenledi. Miting öncesi bir araya gelen binlerce yurttaş hastane kavşağına giderek Ağrı milletvekili adaylarını karşıladı. Daha sonra konvoy halinde Yeşil Sol Parti ilçe binasına gelen yurttaşlar buradan yürüyüşe geçerek Newroz alanına geldi. Yürüyüş boyunca sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atıldı.

Binlerce kişinin toplandığı Newroz alanında miting yurttaşların halaylarıyla başladı. Daha sonra kentin milletvekili adayları Zelal Yılmaz, Nejla Demir, Heval Bozdağ ve Sırrı Sakık halkı selamladı. Selamlamanın ardından konuşan vekil adayı Heval Bozdağ, “Bir ağacımız var, özgürlük ağacı HEP’ten bugüne yeşerdi ve kök saldı. Bugün de Yeşil Sol Parti ile kök saldı. Köklerimiz, halklara, inançlara, emekçilere, köylülere ve emekçilere ulaştı. Bu kökleri budayamayacak” ifadelerini kullandı.

Son dönemlerde siyasetçilere, gazetecilere ve sanatçılara yönelik operasyonları hatırlatan Bozdağ, “Korkuyorlar. Sürekli gözaltılar, operasyonlar düzenliyorlar. Çalışmalarımızı engellemeye çalışıyorlar. Korkuyorlar çünkü kaybedecekler. Çalışmalarımız son hızla devam ediyor, geri adım atmayacağız. Kazanacağız” diye konuştu. Bozdağ’ın konuşması “Biji berxwedana zindana” sloganlarıyla kesildi.

‘VAAD DEĞİL HESAP VERECEKLER’

Bozdağ’ın ardından Zelal Yılmaz ise, kalabalığın “Jin jiyan azadî” sloganlarıyla konuşmasına başladı. Kürt halkının umudun ve barışın göstergesi olduğunu söyleyen Yılmaz, “20 yıldır AKP-MHP faşist iktidarı zulmüne hepimizi en derin en acı şekilde şahit olduk. Şimdi binlerce yoldaşımızı zindanlarda, her gün onlarca arkadaşımız gözaltına alınıyor. Bu baskılarla bize geri adım attıracaklarını sanıyorlar fakat yanılıyorlar” diye konuştu. AKP’nin halka yardım dağıtarak oylarını satın almaya çalıştığını belirten Yılmaz, “20 yıldır bize düşmanlık ve yoksulluktan başka bir şey vermediler. Bundan sonra da bize bir şey veremezler. Vaad de veremezler hesap verecekler. Bu seçim bin odalı sarayında keyif çatanlarla yoksullukla mücadele edenlerin arasındaki seçimlerdir. Bu hukuk ve adaleti ayaklar altına alanlarla zindandaki özgürlük mahkumlarının arasındaki seçim” şeklinde konuştu. Yılmaz’ın konuşması sık sık ‘Kahrolsun AKP’ sloganlarıyla kesildi. Yılmaz’ın ardından ise Sırrı Sakık konuştu.  

‘BU HALK SİZİN SİLAHINIZDAN KORKMAZ’

Kentten 4 vekil çıkartacaklarını belirten Sakık, “Size umut değil inandığımız için söylüyoruz. Burada kazanacağımızı bildikleri için baskı uyguluyorlar. Siz baskıdan başka bir şey bilmez misiniz? Yaylaya çıkmak yasak, tarlayı ekmek yasak, mitinge yasak, benim dilim yasak, kültürüm yasak. Mecliste konuştuğumuz zaman Kürtçe kayıtlara ‘bilinmeyen dil olarak geçiyor’. Onlar ne kadar öyle deseler de Kürtçe diğer diller gibi kutsal ve kadim bir dildir. Yasaktan başka bir şey bilmiyorlar. Birkaç gün önce yine buradaydık, polis benimle konuşanı, resim çektirmek isteyenin fotoğrafını çekiyor. Bu halk sizin kameranızdan, silahınızdan korkar mı?” ifadelerini kullandı.

‘BARIŞ PARTİSİYİZ’

Yeşil Sol Parti’nin barış partisi olduğunu söyleyen Sakık, “Biz bedeli ne olursa bu topraklarda barışı, kardeşliği savunacağız. Şiddeti, silahı ve ölümü reddedeceğiz biz barış ve kardeşlik partisiyiz. Diğer partiler savaş partisidir. Onların derdi zulüm ederek iktidarını devam ettirmek istiyor” dedi.

ÖZEL SAVAŞ POLİTİKALARI

Bölgede özel savaş politikalarının yürütüldüğüne değinen Sakık, “Buralarda uyuşturucu kuşatmış durumda ama onlar halkımızı kayıt altına alıyor. Ben sizi bilirim, sizi tanırım. Siz dersiniz ki ‘Kürt çocukları uyuşturucu mu kullanıyor, bataklığa mu kullanıyor, bataklığa düşsünler. Kürt çocukları sürgüne mi gidiyor, gitsin’ dersiniz. Benim halkım sizin umurunuzda değil. Bunların partileri sizin dostunuz değil” diye konuştu.

‘KÜRT HALKI KILIÇDAROĞLU’NA BARIŞ MESAJI VERDİ’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Agirî mitingini hatırlatan Sakık, “Kürt halkı Kılıçdaroğlu’na bir mesaj verdi. Kürt halkının talepleri açık ve net. Kemal Kılıçdaroğlu’na, ‘Siz cumhurbaşkanı adayısınız ve bizim sorunumuz var. Siz bu sorunu sulh ile çözün ve bizimle kavga etmeyin’  dedi. Dediler ki ‘biz artık kan ve gözyaşı istemiyoruz. Red ve inkar politikaları istemiyoruz’ dediler” ifadelerini kullandı.   

 Sakık’ın konuşmasının ardından miting halayların çekilmesiyle son buldu.