HDP’li Gergerlioğlu için yapılmak istenen Adalet Nöbeti’nde darp edilerek gözaltına alınan 6 kişi serbest bırakıldı.

Bir haberi retweet ettiği gerekçesiyle milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanan ve Anayasa Mahkemesi’nin hakkında “hak ihlali” kararı vermesine rağmen serbest bırakılmayan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu ile haber takibi yapan Artı TV kameramanı Nazım Fayık’ın da olduğu 6 kişi yaka paça gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınanlar ifadelerinin tamamlanmasının ardından serbest bırakıldı. Mahkeme, Artı TV kameramanı Fayık’ı adli denetimine tabi tuttu.

GERGERLİOĞLU: KARAR HALA UYGULANMIYOR

Salih Gergerlioğlu serbest bırakılmasının ardından Artı Gerçek’e konuştu. AYM kararı uygulanana kadar ‘Adalet Nöbeti’ni sürdüreceklerini açıklayan Gergerlioğlu, “Babam AYM kararına rağmen hala tahliye edilmedi. Buna karşı geçen her dakika suç işlediklerini hatırlattık biz fakat bugün 5’inci gün oldu baba hala tahliye edilmedi. Ağır Ceza Mahkemesine soruyoruz karar hala gelmedi diyor, AYM’ye soruyoruz karar henüz yazılmadı diyorlar. Bu karar hala uygulanmıyor, uygulanana kadar nöbetimizi sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

DİSK BASIN İŞ: SÜRECİN TAKİPÇİSİYİZ

Gözaltıların serbest bırakılmasının ardından DİSK BASIN İŞ’in sosyal medya hesabından yapılan destek açıklamasında, “Haber takibi yaparken gözaltına alınan Artı TV emekçisi arkadaşımız Nazım Fayık, görevini yapmasının engellenmesinin yanında bir de darp edildi. Darp raporu alan üyemizin yanındayız, süreci takip ediyoruz.” denildi.

NE OLMUŞTU?

Babasının özgürlüğü için mücadele etmesiyle bilinen Salih Gergerlioğlu, AYM’nin kararına rağmen babasının tahliye edilmemesine tepki göstermişti.  

Gergerlioğlu’nun serbest bırakılması talebiyle HDP bugün saat 11.00’de Ankara’da Sincan Cezaevi önünde Adalet Nöbeti başlatacağını açıklamıştı.

%d blogcu bunu beğendi: