Sancar’dan İmamoğlu tepkisi: Bütün tezgahları ve provokasyonları boşa çıkaracağız

Sancar’dan İmamoğlu tepkisi: Bütün tezgahları ve provokasyonları boşa çıkaracağız
Yayınlama: 08.05.2023

Urfa mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, İmamoğlu’na Erzurum’da saldırı düzenlenmesini “İktidarın organize bir saldırısı” olarak değerlendirdi ve “Kararlılıkla yürüyeceğiz bütün tezgahları ve provokasyonları boşa çıkaracağız” dedi.

Yeşiller Sol Gelecek Partisi’nin (Yeşil Sol Parti) Urfa’da miting gerçekleştirdi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Bayram Bozyel, İnsan ve Özgürlük Partisi (PİA) Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya, Kürdistan Komünist Partisi (KKP) Parti Meclisi (PM) üyesi Kazım Hevi Jiyan, on binlerce kişiye seslendi.

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar konuşmasına on binlerce insanı Türkçe, Kürtçe ve Arapça selamlayarak başladı. Sancar, “Nemrud’un zulmüne karşı İbrahim’in direnişinin diyarı Merhaba sizlere. 14 Mayıs’a günler kaldı halkımız her yerde hazır. Dün Batman ve Siirt’e geçtik. Her iki kentte de bu coşkuyu b8u kararlığı gördük. Evet, halkımız 14 Mayıs’a hazır halkımız Nemrut iktidarını göndermeye hazır. Bu iktidar AKP-MHP iktidarı Newrudun ahlakını almış. Her zaman Nemrud’un karşısına bir İbrahim çıkar. O İbrahim sizsiniz.

‘ADALETSİZLİKLE ADALET YARIŞACAK’

AKP-MHP iktidarının Türkiye halkları gibi Urfa halkını da açlığa ve sefalete terk ettiğini belirten Sancar, şöyle konuştu:

“Bizler Harran ovasını yemyeşil yapmaya geliyoruz. Yeşil sol ile geliyoruz. Urfa İbrahim’in diyarıdır. Urfa adaletsizliğe karşı direnişin diyarıdır. Urfa Emine Ana’nın adalet çığlığının bütün dünyaya yayıldığı yerdir. Emine Ana’nın adalet çığlığının Türkiye’deki bütün mağdurlara adalet getirmesi için sizlerden desteği en yukarı çıkarmanızı bekliyoruz. Adaletsizlikle adalet yarışacak bu kentte. Erdoğan biliyor ki, Urfa’yı kaybederse iktidarı da kaybedecek. Ve Urfa adalet isteği ile bu zalim düzeni değiştirecek.

33 DÜŞ YOLCUSUNU UNUTMADI

“Hak, hukuk, adalet” sloganları arasında konuşmasını sürdüren Sancar, “Urfa’da adalet arayan adaletsizliğe karşı mücadeleyi sürdüren Suruçlu aileler var. Suruç’ta vahşi IŞİD zalimliğinin katlettikleri için adalet arayan yerdir Urfa. Suruç’taki katledilen yoldaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız. Suruç’ta katledilen 33 canın düşlerini ve umutlarını hayata geçirmeye geliyoruz. O 33 düş yolcusu hayallerinin gerçekleştiğini 14 Mayıs’ta görecek kardeşlerim” ifadelerini kullandı.

‘ÖZGÜR GÜNLERDE KUCAKLAŞMAYA GELİYORUZ’

Sloganlar arasında konuşmasını sürdüren Sancar, şöyle devam etti:

“Direniş en iyi bildiğimiz şeydir. Biz bu günlere direnenler sayesinde geldik. Direndik, zalimler karşısında diz çökmedik ve bugünlere geldik. 14 Mayıs’ta direnişi yeni bir inşa ile birleştireceğiz. Şu anda siyasi rehine olarak tutulan yoldaşlarımız bu rejimin haksız, zalim uygulamaları ile cezaevinde tutulan Selahattin Demirtaşlar, Figen Yüksekdağlar, Sabahat Tunceller ve diğer dostlar için de adaleti sağlamaya geliyoruz. Her türlü hukuksuzluğu önlerine alarak yoldaşlarımızı rehine olarak tutuyorlar. Onları özgür günlerde kucaklamaya geliyoruz. Hep birlikte sizlerin karşısında geleceğiz. Bu yolu, bu direnişi en iyi taşıyanlar, en iyi yürüyenler kadınlar ve gençlerdir. Bizleri bugünlere getiren, bu direnişin öncüleri sizlersiniz.

İMAMOĞLU’NA SALDIRI

AKP-MHP iktidarı ve ittifakı seçim kampanyasını tehditlerle, provokasyonlarla yürütüyor. Onlar şiddeti bu topluma yaymaya çalışıyorlar. Dün Erzurum’da olanları gördünüz. Erzurum’da Ekrem İmamoğlu’nun mitingine yapılan saldırı bir provokasyondur. Bu iktidarın organize bir saldırısıdır. Dün Tarsus’ta seçim aracımıza saldırı yapıldı. Bu iktidar kaybettiğini gördü. AKP-MHP ittifakı kaybettiğini anladı. Şimdi tek yol var ellerinde öyle düşünüyorlar. Bu toplumda tedirginlik yaratıp, insanlar seçim mitinglerini yapmasınlar, mücadeleden vazgeçsinler, sandığa gitmesinler istiyorlar. AKP-MHP ittifakı tehditlerle, provokasyonlara ortalığı karıştırmak istiyor. Ama bu halk asla provokasyonlara prim vermez, tezgahları boşa çıkaracak. Eğer AKP ve onların çeteleri, bunlarla halkı kurtaracaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar. Kimse mücadeleden vazgeçmez. Bu yol demokrasinin yoludur. Kararlılıkla yürüyeceğiz bütün tezgahları ve provokasyonları boşa çıkaracağız.”

‘BU DÜZEN DEĞİŞECEK’

Saraylarında lüks ve şatafat içinde yaşayanların halkın açlığını ve yoksulluğunu anlamayacağını kaydeden Sancar, “Saraylarında lüks ve şatafat içinde yaşayanlar halkın yoksulluğunu anlayamazlar. Sonra da dönüp dalga geçiyorlar. Rantla, soygunla saltanatınızı büyüttünüz. Halkı açlığa mahkum ettiniz. Bu düzen değişecek, mutlaka değişecek” dedi.

‘ERDOĞAN VE ORTAKLARI KORKSUN’

AKP-MHP ittifakının her yerde terör havası yarattığını kaydeden Sancar, “AKP-MHP iktidarı herkese terörist diyor ama şu yaptıklarına bakın; ülkeye terör havası hakim kılıyorlar. Her yerde insanlara, aydınlara saldıranlar onlar. Korku yarattıklarını sanıyorlar, yanılıyorlar. Korku yok, cesaret var. Cesaret bütün zalimlerin korktuğu şeydir. Cesaret karşısında zalimleri titreten korksun Erdoğan, korksun ortakları. Bu ülkeyi çetelerin, mafyanın hakim olduğu bir suç imparatorluğu haline getirdiler bütün arsızlar, hırsızlar tecavüzcüler cezasız dolaşıyor. Bu ülkeyi onlar için hırsızlar, arsızlar, soysuzlar için cennet yaptılar. Suç cenneti haline getirdiler, milyonlar için cehennem oldu hayat. Sizler için halklar için hayatı cehenneme çevirdiler. Biz şimdi cehennemin kapılarını kapatmaya geliyoruz” diye konuştu.

‘ÖZGÜRLÜK YAKIN’

İktidarın dayattığı savaş ve şiddet ortamına karşı barış ve adalet için yola çıktıklarını dile getiren Sancar, “İstedikleri kadar uğraşsınlar. Tahriklerle hedef göstermelerle insanları sindirebileceklerini sansınlar. Ama büyük yanıldıklarını görecekler. Halkın kararlı duruşu karşısında bütün oyunlar bozulur. Halk kararlı durursa bütün tezgahları bozulur. İşte biz diyoruz ki, bütün Türkiye halkları gelin hep birlikte bu oyunları boşa çıkaralım, bu tezgahları bozalım. Özgürlük yakın. Bunu söylediğimiz zaman bir sürü kara propaganda yapıyorlar. Sizler hem bu ülkenin hukukunu hem uluslararası hukuku ayaklar altına alıyorsunuz. Elbette bu düzen değişince, bütün dostlarımız, bütün demokrat ve muhalifler elbette özgür olacak” diye vurguladı.

‘BARIŞIN KİLİDİNİ AÇACAĞIZ’

Sancar, “14 Mayıs’ta sandığa gittiğinizde karşınıza iki oy pusulası çıkacak. Biri milletvekilliği seçimleri için. Orada bir tek ağaç var. Pusulayı elinize aldığınızda ağaca basıyorsunuz ve Yeşil Sol Parti’yi en yüksek temsiliyet ile gönderiyorsunuz. Bizler Meclise en yüksek temsiliyet ile gideceğiz. Çünkü bizler olmazsak bu ülkede barış olmaz adalet olmaz. Barışa vurulan anahtarın kilidini biz açacağız” dedi.

‘URFA’YI KAYBEDEN TÜRKİYE’Yİ KAYBEDER’

“Özgürlüğe giden yoldaki kapıları biz açacağız. Biz anahtar parti olacağız deyince bazıları korkuyor. Korksunlar” diyen Sancar, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Onlar da biliyor ki; saltanatları, bizler güçlendikçe bitecek” dedi. Sancar, Riha’dan tarihin en yüksek oyunu beklediklerini ifade ederek, şunları söyledi: “En yüksek sayıda milletvekilini Meclise göndermenizi bekliyoruz… İstanbul seçimleri için AKP ne demişti? İstanbul’u kaybeden Türkiye’yi kaybeder demişti. AKP için gerçeği söyleyeyim. Urfa’yı kaybeden Türkiye’yi kaybeder. Onlara Urfa’yı kaybettireceğiz. Onlar kaybedince Urfa’ya barış, adalet bizimle gelecek. İnsanlık tarihi bu topraklarda başladı, şimdi biz bu ülkenin tarihini yeniden yazmaya geliyoruz. Bu ülkenin tarihini bu topraklarda yeniden yazacağız. Sizlere güveniyoruz, kendimizi güveniyoruz. Kazanacağız. 14 Mayıs’ta aydınlığa giderken, inşallah Urfa’nın kadim meşaleleri yükselecek.” (MA)