Seçimden sonra ilk ekmek zammı Kayseri’den

Seçimden sonra ilk ekmek zammı Kayseri’den
Yayınlama: 31.05.2023

Kayseri’de ekmeğe %25 zam yapıldı. Seçimden önce ekmek zammı ile ilgili AKP’li Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç, “Zam söz konusu değil. Bu bilgi kirliliği” demiş, AKP’den Kayseri Milletvekili seçilen Hulusi Akar da zam haberini yalanlamıştı.

 28 Mayıs Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turunun da Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan lehine sonuçlanmasının ardından, seçim öncesinde “Ekmeğe zam söz konusu değil” denilen Kayseri’de ekmeğe zam yapıldı. Kayseri Fırıncılar ve Uncular Odası, 4 TL’ye satılan 200 gramlık ekmeğin fiyatının %25 zam yapılarak 5 TL’ye yükseltildiğini duyurdu.

Kayseri Fırıncılar ve Uncular Odası tarafından fırıncılara mesaj yoluyla gönderilen yeni fiyat listesi şöyle:

“Somun Ekmek 700 Undan Pişmişi 200 gram: 5 TL, pide ekmek 180 gram: 5 TL, çifte pide 360 gram: 10 TL, pide sandviç dürüm ekmeği 130 gram: 4 TL, lavaş ve dürüm ekmeği 150 gram: 5 TL, lavaş ve dürüm ekmeği 300 gram: 10 TL, kıymalı, peynirli, sucuklu, patatesli pişirme ücreti 200 gram: 6 TL, güveç pişirme ücreti küçük: 25 TL, güveç pişirme ücreti büyük: 35 TL, tahinli ekmek (400 gram hamur dahil) pişirme ücreti 400 gram: 14 TL, yağlı ekmek (400 gram hamur dahil) pişirme ücreti 400 gram: 12 TL, roll ekmek 50 gram: 1,50 TL.”

SEÇİMDEN ÖNCE ‘ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL’ DEMİŞTİ

Seçim öncesinde Erciyes Üniversitesi’nde katıldığı program sonrasında açıklama yapan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ekmek zammı ile ilgili, “Ekmeğe herhangi bir zam söz konusu değil. Bu bilgi kirliliği. Eğer ihtiyaç duyulursa daha sonraki süreçte de değerlendirilir” demişti.

AKP’den Kayseri Milletvekili seçilen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da belediye başkanıyla birlikte katıldığı aynı programda, “Bu haberi duyar duymaz sayın belediye başkanımızla, valimizle konuştuk. Kesinlikle böyle bir şey söz konusu değildir. Vatandaşımız rahat olsun” diye konuşmuştu.