Selahattin Demirtaş tahliye kararlarını paylaştı: Erdoğan, mahkemeyi de Anayasayı da tanımadığını ilan etti

Selahattin Demirtaş tahliye kararlarını paylaştı: Erdoğan, mahkemeyi de Anayasayı da tanımadığını ilan etti
Yayınlama: 26.04.2023

Demirtaş, hakkında AİHM, AYM ve Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararlarını paylaştı. Demirtaş, Erdoğan’a seslenerek “Suçlu olan ben değilim. Mahkemelere, hakimlere talimat veren Erdoğan’dır. Terörist de sizsiniz, başı da!” dedi.

Edirne T Tipi Cezaevi’nde altı yıldan fazladır tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sosyal medya hesabından, hakkındaki AİHM, AYM ve Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen tahliye kararlarını sosyal medya üzerinden paylaştı.

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Mahkeme kararlarını uygulayacağız” açıklamasını hatırlatan Demirtaş, “Benim kimseden tahliye talebim olmadı. Sayın Kılıçdaroğlu da benimle ilgili, sadece hakkımdaki mahkeme kararlarının uygulanacağını söyledi. Erdoğan ise mahkeme kararlarını da yasayı da Anayasa’yı da tanımadığını ilan etti” ifadelerini kullandı.

Demirtaş, son paylaşımında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, “Suçlu olan ben değilim. Mahkemelere, hakimlere açıkça talimat veren Erdoğan’dır. Bana ‘teröristbaşı’ diyenlere cevabımsa şudur: Terörist de sizsiniz, başı da!” sözleriyle tepki gösterdi.

Demirtaş’ın paylaşımları şu şekilde:

“Merhabalar. Şu seçim ortamında belki çok da önemli değil ama büyük bir yalanı, iftirayı, ahlaksızlığı, adaletsizliği bilmeyen kalmasın diye dört mahkeme kararı paylaşacağım.

Öncelikle, benim kimseden tahliye talebim olmadı. Sayın Kılıçdaroğlu da benimle ilgili, sadece hakkımdaki mahkeme kararlarının uygulanacağını söyledi. Erdoğan ise mahkeme kararlarını da yasayı da Anayasa’yı da tanımadığını ilan etti.

Şimdi çok net, şu dört örneğe bakalım:

Hakkımdaki ilk tahliye kararı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi İkinci Daire tarafından 2018’de verildi.

Erdoğan ‘AİHM’in verdiği kararlar bizi bağlamaz. Biz karşı hamlemizi yapar, işi bitiririz’ dedi, karar uygulanmadı.

Hakkımdaki ikinci tahliye kararı, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2019’da verildi. Erdoğan kararı tanımadı, karar uygulanmadı ve aynı suçlamalarla ikinci defa tutuklandım.

Hakkımdaki üçüncü karar, Anayasa Mahkemesi tarafından verildi. Mahkeme, uzun tutukluluğum nedeniyle “ihlal” kararı verdi. Erdoğan kararı tanımadı, karar uygulanmadı.

Hakkımdaki dördüncü tahliye kararı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi BÜYÜK DAİRE tarafından 2021’de verildi. Erdoğan yine kararı tanımadı, “Bunları bırakamayız” dedi ve bu karar da uygulanmadı.

‘TERÖRİST DE SİZSİNİZ, BAŞI DA!’

Demirtaş son paylaşımında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a şu ifadelerle tepki gösterdi:

“Suçlu olan ben değilim. Mahkemelere, hakimlere açıkça talimat veren Erdoğan’dır. Bana ‘teröristbaşı’ diyenlere cevabımsa şudur: Terörist de sizsiniz, başı da!”

KILIÇDAROĞLU NE DEMİŞTİ?

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Selahattin Demirtaş kararına ilişkin değerlendirmede bulunan Kılıçdaroğlu, geçen senelerde “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi karar verir, bu karara herkesin uyması lazım. Yani sadece Türkiye değil, başka ülkeler de o süreç içinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinden gelen kararları uygulayacaklarına söz vermiş ve bunu yasalaştırmışlarsa bunu da kendi anayasalarına koymuşlarsa herkes ona uymak zorundadır” demişti.