Sırrı Süreyya Önder ve Sırrı Sakık, Yeşil Sol Parti’den milletvekili adayı olacak

Sırrı Süreyya Önder ve Sırrı Sakık, Yeşil Sol Parti’den milletvekili adayı olacak
Yayınlama: 04.04.2023

Sırrı Süreyya Önder ve Sırrı Sakık, Yeşil Sol Parti’nin adaylık teklifini kabul etti. Önder’in İstanbul’dan aday gösterilmesi bekleniyor. Hakkında siyaset yasağı istenen isimlerden olan Önder, “Siyaset yasağı bana işlemez” demişti.

 Yeşil Sol Parti’nin 14 Mayıs seçimleri aday listeleri arasında Sırrı Sakık ile Sırrı Süreyya Önder de yer alacak.

Çözüm süreci sırasında HDP milletvekili olarak İmralı Heyeti’nde bulunan yönetmen ve senarist Önder, Yeşil Sol Parti’nin adaylık teklifini kabul etti. Önder’in İstanbul’dan milletvekili adayı yapılacağı öğrenildi.

DTP’den milletvekilliği ve HDP’den Ağrı Belediye Başkanlığı yapan Kürt siyasetinin deneyimli ismi Sırrı Sakık’ın da adaylar arasında yer alacağı belirtildi.

Yüksek Seçim Kurulu takvimine göre siyasi partilerin aday listelerini teslimi için son tarih 9 Nisan.

‘KÜRT OLMAYI, SOLCU OLMAYI ELİMDEN HANGİ YASAK ALABİLİR?’

HDP’nin kapatılması istemiyle açılan davanın iddianamesinde hakkında ‘siyasi yasak’ talep edilen Sırrı Süreyya Önder, Anayasa Mahkemesi’ne verdiği yazılı savunmasında, “Siyaset yasağı bana işlemez; Kürt olmayı, solcu olmayı, daha insani bir gelecek hayal etmeyi elimden hangi yasak alabilir!” ifadesini kullandı. Önder, “Söylediğimiz her şey doğru ama inanan yok. Yüce heyetinizden istirhamım, bana siyaset yasağı getirdikten sonra, sizin önünüze bu manasız işleri getirenlere ‘Bakın Allah’ın adını veriyoruz. Bu son olsun. Lütfen!.. Lütfen!..’ demenizdir” dedi.