SOHR: IŞİD Suriye’de petrol tankeri konvoyuna saldırdı, beşi asker yedi kişi öldü

SOHR: IŞİD Suriye’de petrol tankeri konvoyuna saldırdı, beşi asker yedi kişi öldü
Yayınlama: 02.08.2023

Suriye’nin Hama vilayetinde petrol tankerlerinin konvoyuna IŞİD üyelerinin saldırdığı öne sürüldü. İngiltere merkezli SOHR saldırıda beş Suriye askeri ile iki tanker sürücüsünün öldüğünü iddia etti.

Suriye’de Beşar Esad yönetimine muhalif, İngiltere merkezli örgüt Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) salı günü Suriye’nin Hama bölgesinde IŞİD üyelerinin petrol tankerlerinin de yer aldığı bir konvoya yönelik saldırısında yedi kişiyi öldürdüğünü öne sürdü.

SOHR haberinde ölenlerin beşinin Suriye askeri, ikisininse tanker sürücüsü olduğunu, IŞİD üyelerinin saldırıda otomatik tüfekler ve roketatarlar kullandığını iddia etti. SOHR ayrıca saldırı sonucu yaralananlar olduğunu da belirtti. Saldırının Hama’nın doğu kırsalındaki El Rakka- El Selimiye yolunda gerçekleştiğini de belirtti.

SOHR istatistiklerine göre, 2023’ün başından bu yana Suriye çölündeki askeri operasyonlar ve IŞİD saldırılarında ölenlerin sayısı 369’a yükseldi. Örgüte göre bunların 192’si Suriye ordusu güçleri ve onlara destek veren milis güçler, 20’si IŞİD üyesi, 157’si sivillerden oluşuyor.